„Być patriotą” – pod takim hasłem odbędzie się 16 października kolejna edycja Kongresu Młodzieży Polonijnej w formie online. Będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, lecz także świadectwa – wskazał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w zaproszeniu do uczestników.
Poinformował, że spotkanie odbędzie się w godz. 15.00-19.00.
W związku z pandemią koronawirusa Kongres Młodzieży Polonijnej odbywa się online w formie cyklicznych spotkań, co dwa miesiące. Pierwsza edycja nosiła tytuł "Nie bójcie się być świętymi". "Ponieważ świętość sprowadza się do miłości, dlatego kolejne edycje KMP online były dedykowane miłości: samego siebie, w rodzinie, w społeczeństwie, w relacjach międzyosobowych" - wskazał bp Lechowicz.
Przypomniał, że przedmiotem ostatniego spotkania w czerwcu były kwestie dotyczące tożsamości płciowej i seksualnej.
Zaznaczył, że "jednym z imion miłości jest patriotyzm", w związku z tym tematy związane z miłością ojczyzny będą poruszane w czasie kolejnej edycji. W ocenie bp Lechowicza, temat ten "wydaje się być zawsze aktualny, zwłaszcza dla żyjących poza granicami ojczystego kraju".
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wskazał, że młodzież będzie mierzyła się z pytaniami: "Czy można być patriotą na emigracji? Jeśli tak, to co to znaczy być patriotą na obczyźnie? W jaki sposób, możemy okazywać miłość wobec Polski żyjąc poza jej granicami? Czy patriotyzm nie prowadzi do nacjonalizmu i nie generuje podziałów społecznych? Jak dbać o zachowanie tożsamości narodowej? Jak godzić miłość do Polski z miłością do kraju obecnego zamieszkania? Czy w ogóle w świecie globalnym jest miejsce na patriotyzm?".
"Jestem przekonany, że na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas KMP" - wskazał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Zaznaczył, że będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, ale i świadectwa, śpiewu pieśni patriotycznych i modlitwy za Polskę.
W ubiegłych edycjach Kongresu brało udział ok. 200 młodych z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Brazylii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Paragwaju, Hiszpanii, Niderlandów, Włoch, Meksyku i z Rumunii.
Pierwszy Kongres Młodzieży Polonijnej został zorganizowany w ramach Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 r. Zgromadził wówczas ok. 250 osób polskiego pochodzenia z ponad 20 krajów. Kolejne spotkanie, które miało miejsca w Warszawie w 2018 r., zgromadziło podobną ilość młodych z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumuni, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch.
W ubiegłym roku z powodu pandemii zaplanowany na 1 sierpnia Kongres Młodzieży Polonijnej odbył się online. Rozpoczął on cykl wirtualnych spotkań, podczas których młodzi pogłębiają relacje i chrześcijańską formację. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ pad/