Zakończył się remont wnętrza szczecińskiej bazyliki archikatedralnej. To był ostatni etap kompleksowego remontu całej świątyni. Kosztem ok. 20 mln zł w ciągu ostatniach siedmiu lat odrestaurowano m.in. wieżę katedry i przeprowadzono konserwację jej wnętrza.
Jak mówiła dziennikarzom w czwartek miejski konserwator zabytków Małgorzata Gwiazdowska, ostatni etap prac to m.in. odkrycie na ścianach świątyni malatur z XIX wieku, średniowiecznego układu cegieł czy oryginalnych fug powstałych jeszcze podczas budowy gmachu.
"Ta świątynia jest nierozerwalnie związana z dziejami miasta. Wielokrotnie, tak jak i ono, była niszczona i odbudowywana. Istnieje niewiele kościołów, które tyle razy co ten miały odbudowywaną wieżę. Miejmy nadzieję, że odbudowano ją po raz ostatni" - mówiła Gwiazdowska.
Ks. Maciej Pliszka z katedry, pytany, czy uda się w przyszłości przebudować niepasującą do oryginalnego gotyku ścianę północną świątyni, która powstała w latach 70. ubiegłego wieku, powiedział, że decyzja o ewentualnej przebudowie powinna zapaść w ciągu najbliższego roku. Zależeć ona będzie m.in. od opinii ekspertów, ale też zdolności do udźwignięcia dużych zobowiązań finansowych związanych z ewentualnymi robotami" - dodał.
Teraz jest czas dla obecnego pokolenia, by wypełnić wnętrza katedry, bo została ona ogołocona w wyniku działań wojennych - zaznaczył.
Koszt wszystkich prac przy kompleksowej renowacji katedry szacuje się na ok. 20 mln zł., czego ok. 85 proc. sfinansowano ze środków unijnych. Remont finansowo wsparli także m.in.: miasto Szczecin, zarząd województwa, archidiecezja i sama parafia, która ciągle spłaca kredyt zaciągnięty na budowę nowych organów.
Kościół św. Jakuba w Szczecinie był wznoszony w kilku etapach. Pierwszy kościół, początkowo drewniany, stanął w 1187 r. i był trzecią świątynią chrześcijańską w mieście. Za fundatora uważa się bogatego mieszczanina Beringera z Bambergu, który prawdopodobnie traktował nową świątynię jako wotum za dzieło misyjne ewangelizacji Pomorza, dokonane przez jego słynnego rodaka - Ottona z Bambergu, zwanego apostołem Pomorza".
Pierwszy kościół z cegły wzniesiono pod koniec XIII wieku. Była to budowla bazylikowa. Obecną gotycką halę wybudowano na przełomie XIV i XV w. świątynię wielokrotnie przebudowywano.
Odbudowę świątyni po zniszczeniach wojennych zakończono dopiero w latach 80. W 1983 papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi bazyliki mniejszej. (PAP)
epr/ abe/