Kultura i sztuka po 1989 roku

17.06.2019

Konserwacja sklepienia w Domu Mendelsohna w Olsztynie

Dom Przedpogrzebowy Bet Tahara zwany Domem Mendelsohna w Olsztynie. Fot. PAP/M. Kaczyńska Dom Przedpogrzebowy Bet Tahara zwany Domem Mendelsohna w Olsztynie. Fot. PAP/M. Kaczyńska

Przez kilka najbliższych tygodni Dom Mendelsohna w Olsztynie będzie zamknięty dla zwiedzających. Powodem jest konserwacja sklepienia w kształcie piramidy.

Dom Mendelsohna, zwany też "Bet Tahara", to dawny żydowski dom przedpogrzebowy w Olsztynie. Budynek jest wyjątkowo cennym zabytkiem na mapie miasta, ponieważ zaprojektował go światowej sławy architekt, urodzony w przedwojennym Olsztynie (wówczas Allenstein) Erich Mendelsohn. W niepozornym z zewnątrz budynku architekt zaprojektował sklepienie jednej z sal w kształcie piramidy, a ściany i sufity zwieńczył kolorowymi, symbolicznymi malowidłami. Dziś Bet Tahara to jeden z niewielu pożydowskich zabytków w mieście. Od kilku lat regularnie odbywają się w tym miejscu imprezy kulturalne - spotkania autorskie, warsztaty plastyczne, koncerty muzyki alternatywnej i tradycyjnej.  

Przez wiele lat budynek popadał w ruinę, przed 12 laty jego gruntowny remont i konserwację przeprowadziła olsztyńska Borussia. Odkryto wówczas piramidalną kopułę, ponieważ w PRL-u w budynku mieściło się Archiwum Państwowe - kopułę przerobiono wówczas na stryszek, zbudowano m.in. wtórny strop i składowano tam akta.

Jak poinformowała PAP Ewa Romanowska z Borussi, kopuła wymaga konserwacji ponieważ przed 12 laty - gdy ją odsłonięto i odkryto jej malowidła, w budynku panowały zupełnie inne warunki, niż obecnie. "Było tam zimno, teraz budynek jest regularnie ogrzewany. Kopuła jest drewniana, więc stale o nią musimy dbać" - podkreśliła Romanowska.  

Wynoszące 20 tys. zł koszty konserwacji kopuły w domu Mendelsohna pokryje olsztyński ratusz. "Mamy nadzieję, że remont potrwa najdalej do końca lipca. W tym czasie, ze względów bezpieczeństwa, nie można zwiedzać budynku" - dodała Romanowska.

Budynek Bet Tahara leży przy ul. Zyndrama z Maszkowic, niedaleko olsztyńskiej Starówki.(PAP)

autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska 

jwo/ pat/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL