Konserwatorzy wyjęli relikwie ukryte w niszach tzw. Świętych Schodów w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie. Jest wśród nich doskonale zachowany, niewielki krzyżyk wykonany z kryształu górskiego.
"Po inwentaryzacji, zabezpieczeniu i osadzeniu w przyjaznym środowisku chroniącym przed zniszczeniem, relikwie będą przechowywane w jednym z naszych krakowskich kościołów" – poinformował w środę PAP o. Józef Tarnawski, ekonom prowincji oo. Pijarów. "Na tym etapie nie wiemy, czyje są to relikwie. Przewidujemy, że po zakończeniu prac w krypcie powrócą na swoje miejsce. Być może będzie to wymagało dalszych prac konserwatorskich. Jeśli tak, będziemy starali się pozyskać grant na ten cel" – dodał o. Tarnawski.
Relikwie znajdowały się w 59 niewielkich niszach wydrążonych w stopniach schodów. Ich wydobyciem zajęła się – pod nadzorem zakonników - ekipa prowadząca prace konserwatorskie.
"W jednym ze stopni, który był od góry oznaczony krzyżem - co oznacza, że najprawdopodobniej są tam relikwie Krzyża Świętego - znaleźliśmy bardzo dobrze zachowany relikwiarz: krzyżyk wykonany z kryształu górskiego. Nie mamy jeszcze pewności, co zawiera" - powiedział PAP Piotr Białko z prowadzącej prace firmy konserwatorskiej.
Dodał, że stan zachowania relikwiarzy jest różny. "Były takie nisze, z których wyciągnęliśmy skorodowane elementy, połamane kawałki lakowych pieczęci, skrawki zbutwiałych materiałów" - mówił Białko. "Trudno rozstrzygnąć, czyje to relikwie. Nawet jeśli udało się znaleźć kawałki pergaminu bądź papieru, to są one nieczytelne. Są to elementy miniaturowe. Czeka nas żmudna, niemal detektywistyczna praca" – dodał Białko.
Każdy wyjęty element jest fotografowany i dokładnie opisywany.
Dokonane przy okazji prac remontowych i konserwatorskich odkrycie potwierdza funkcję, jaką pełniły znajdujące się w kościelnej krypcie schody. Prowadziły one do kaplicy z ołtarzem "Więzienia Chrystusa", który się nie zachował.
W XVIII wieku w tym miejscu odprawiane były nabożeństwa związane z Męką Pańską. Prawy bieg schodów ma 28 stopni i po nich wierni wchodzili na kolanach. To właśnie pod każdym ze stopni tych schodów konserwatorzy znaleźli po dwa symetrycznie usytuowane otwory, w które wkładane były relikwie. Dodatkowo w trzech stopniach, oznaczonych od góry krzyżami, były kolejne otwory.
Krypta była konsekrowana w 1733 r. Umieszczone tam schody nawiązują do "Scala Sancta" (zwanych też "Scala Pilati") - schodów, po których Chrystus w Jerozolimie szedł przed sąd Piłata.
W kościele oo. Pijarów realizowany jest projekt "Perła polskiego baroku - rewaloryzacja nowo odkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej”. Potrwa do jesieni 2019 r. i ma zapewnione trzyletnie finansowanie z funduszy, którymi dysponuje SKOZK. Prace są współfinansowane także z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego Funduszy Europejskich „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020” (PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/