Tylko do niedzieli w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie można oglądać "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Budynek zostanie zamknięty z powodu przygotowań do planowanej na kwiecień ekspozycji największych skarbów kolekcji Czartoryskich.
W środę podczas wieczoru poświęconego Rembrandtowi Anna Polony czytała fragmenty jego tekstów.
"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" był pokazywany od 22 lipca br.
"Zaplanowaliśmy, że w niedzielę, w ostatnim dniu ekspozycji, dzieło Rembrandta będzie można oglądać dłużej, do godziny 18. Potem Arsenał będzie zamknięty, bo razem z Muzeum Narodowym przystępujemy do kompleksowej zmiany aranżacji w związku z przygotowaniami do wystawy największych skarbów z kolekcji Czartoryskich" - powiedział PAP prezes Fundacji Książąt Czartoryskich Marian Wołkowski-Wolski.
Arsenał ma zostać otwarty 6 kwietnia w zupełnie nowym kształcie. Właśnie w tym budynku, w związku z trwającym od 2010 r. remontem głównej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich, będą prezentowane najcenniejsze pamiątki historyczne i obiekty z tej kolekcji. Być może także "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, która jest eksponowana w Zamku Królewskim na Wawelu. Decyzja, czy bezcenne dzieło Leonarda da Vinci może być pokazywane w Arsenale, będzie należała do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Jak zapewnia prezes Marian Wołkowski-Wolski znajdujący się tuż obok Bramy Floriańskiej Arsenał spełnia wymogi stawiane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) obiektom ekspozycyjnym. "Była przeprowadzona wizja lokalna przez NIMOZ, spodziewamy się, że raport będzie pozytywny. W ciągu ostatniego roku przeprowadziliśmy wiele zmian, jeśli chodzi o zabezpieczenia i stan budynku. Obecnie spełnia on wymogi stawiane przez ministerstwo kultury obiektom ekspozycyjnym" - Powiedział PAP prezes Fundacji Książąt Czartoryskich. Dodał, że nowa aranżacja Arsenału przewiduje eksponowanie "Damy z gronostajem". "Ufamy, że +Dama+ będzie mogła znaleźć się w tym miejscu" – dodał Wołkowski-Wolski.
Od kilku lat Fundacja Książąt Czartoryskich zabiega o to, by Muzeum Książąt Czartoryskich działające w strukturze Muzeum Narodowego w Krakowie stało się samodzielną instytucją. Taki pomysł pojawił się po burzliwych sporach wokół podróży po świecie należącej do Fundacji "Damy z gronostajem". Na początku września 2012 r. ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski i książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia nowej instytucji kultury, ale do tej pory nie została ona powołana.(PAP)
wos/pat/