Żywą szopkę i jasełka zaprezentowali w późny wigilijny wieczór w Krakowie oo. franciszkanie. Po jasełkach z mieszkańcami Krakowa i ich gośćmi spotkał się przy szopce metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który złożył życzenia i pobłogosławił opłatki.
"Żywą szopkę" zbudowano na placu przy Bazylice oo. Franciszkanów naprzeciwko "Okna papieskiego". Pojawili się w niej Maryja, Józef, dzieciątko Jezus i pastuszkowie. W zagrodach obok były żywe zwierzęta: lama, osiołek, kucyk i owce - wypożyczone z miejskiego ogrodu zoologicznego oraz z Uniwersytetu Rolniczego.
"Radość i wesele - tego wam życzę - abyście patrząc na tę szopkę przeżyli trochę radości i wesela, pogodę ducha" - powiedział kard. Dziwisz do zebranych. "To nam jest potrzebne, aby iść przez życie śmiało" – dodał kardynał, przywołując przykład pasterzy z szopki betlejemskiej, którzy "szli śmiało głosząc narodziny Jezusa".
Kardynał życzył zebranym, "aby święta przebyły w radości, spokoju i - pokoju, który w ostatnich miesiącach był zamącony wydarzeniami w Europie i w Polsce". "Życzę wszystkim zebranym, ale także wszystkim naszym rodakom pokoju; gdzie by byli, i w Polsce, i na świecie – pokoju, radości, odwagi pójścia za Jezusem. On przynosi dla nas radość i wesele" – powiedział kar. Dziwisz.
Po życzeniach i połamaniu się opłatkiem, przy dźwiękach kolęd, zebrani przeszli do Bazyliki oo. Franciszkanów, gdzie o północy odprawiona zostanie pasterka. Kard. Dziwisz udał się na pasterkę do katedry na Wawelu.
Jasełka w wykonaniu kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów będzie można oglądać jeszcze w Boże Narodzenie i drugi dzień świąt o godz. 17. W pierwszy dzień świąt szopkę odwiedzi ks. bp Grzegorz Ryś i opowie o przeżywaniu tajemnicy Bożego Narodzenia, swoje jasełka zaprezentują także uczniowie Zespołu Szkół im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie, a kolędy obok braci franciszkanów śpiewać będzie Folk Kapela Góralska Hora.
W drugim dniu świąt jasełka przedstawią także wychowankowie z Ośrodka Leczenia Uzależnień "San Damiano" z Chęcin, a kolędować będą Maria Krawczyk i Małe Ważne Sprawy (Kraków) oraz Grupa Uwielbienia (Warszawa).
"Żywą szopkę" od lat organizują klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów. "Szopkę budowaliśmy przez tydzień, z roku na rok idzie nam to coraz sprawniej, bracia nabierają wprawy. Bardzo nas cieszy, że co roku przychodzą ją oglądać tumy ludzi" - powiedział PAP rzecznik szopki br. Marek Kowalcze.
Tradycja "żywych szopek" sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza "żywa szopka" została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r. (PAP)
hp/ sp/