Krzysztof Męciński został dyrektorem szczecińskiego oddziału IPN – podał we wtorek rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej, Rafał Leśkiewicz. Nowy dyrektor był dotychczas naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie.
"Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki powołał 18 kwietnia 2023 r. Krzysztofa Męcińskiego na dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie" – poinformował w komunikacie rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz.
Jak przekazał, Krzysztof Męciński to absolwent historii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz podyplomowych studiów "zarządzanie personelem w firmie" na tej samej uczelni. Pracował w Stoczni Szczecińskiej Nowa, a od 2007 r. w szczecińskim oddziale IPN.
Był pracownikiem Biura Lustracyjnego jako specjalista, starszy specjalista i p.o. kierownika referatu. Zorganizował Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie i został jego naczelnikiem.
"Nadzorował i koordynował proces powstawania upamiętnień oraz miejsc pamięci na obszarze działania szczecińskiego Oddziału" – podał rzecznik. Męciński był też organizatorem wielu uroczystości rocznicowych.
Jak dodał rzecznik IPN, nowy dyrektor "aktywnie wspiera organizacje społeczne i kombatanckie, m.in. Stowarzyszenie Społeczne Grudzień '70 - Styczeń '71, Stowarzyszenie +Katyń+ w Szczecinie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Oddział w Szczecinie, Związek Karpatczyków 3 Dywizji Strzelców Karpackich w Londynie i inne".
Od 2000 r. jest także związany ze środowiskiem 12 Pułku Ułanów Podolskich, jest pomysłodawcą i organizatorem Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 12 Pułku Ułanów Podolskich "Rodzina Podolska", zajmującego się pielęgnowaniem tradycji i historii pułku, a także autorem publikacji i artykułów naukowych na temat formacji.
Za pracę na rzecz środowisk kombatanckich, Wojska Polskiego oraz działalność na rzecz upamiętniania wydarzeń historycznych został nagrodzony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także medalami "Pro Bono Poloniae", "Pro Patria" i "Pro Memoria".(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/