Prezentacja wywiadu-rzeki z pierwszym asystentem generalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Antonim Sołtysikiem pt. „Po co wskrzeszać trupa?” odbyła się w środę, w 3. rocznicę jego śmierci, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Na początku konferencji prasowej został odtworzony film, na którym nieżyjący już ks. Sołtysik wytłumaczył, że tytuł książki "Po co wskrzeszać trupa?" nawiązuje do rozmowy, jaką odbył w 1989 r. podczas zebrania Episkopatu w Zakopanem.
"Przemówiłem tam do biskupów i pokazałem tę możliwość wskrzeszenia KSM-u. I co było ciekawe, mnie tam zdanie spotkało jednego z biskupów, że +po co wskrzeszać trupa?+. Mnie to zbulwersowało, bo przecież KSM to jest cząstka Polski. I postawiłem temu biskupowi takie pytanie: proszę księdza biskupa, no to po co wskrzeszać trupa, jakim jest Polska?".
Jak zaznaczył rzecznik prasowy KSM Marcin Chmielnicki, publikacja książki zbiega się nie tylko z 3. rocznicą śmierci ks. Sołtysika, lecz także z obchodami 30. rocznicy reaktywacji KSM.
"Książka jest niesamowitym głosem księdza prałata. To niepublikowane dotąd jego wypowiedzi, które nie tyle dają do myślenia, co są pewnego rodzaju wyzwaniem" - podkreślił.
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński podkreślił, że Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma swoją bezpośrednią więź z Episkopatem, gdyż zostało wskrzeszone i powołane przez KEP, co "świadczy o tej więzi, jaka istnieje w Kościele Jezusa Chrystusa między Kościołem instytucjonalnym a wiernymi, którzy są powierzeni pieczy pasterzy".
"Ta wieź jest potrzebna zarówno młodym, aby mieli tę świadomość, że są częścią jednego Kościoła Jezusa Chrystusa, gdzie mają bezpośrednią więź nie tylko z duszpasterzami, którzy im posługują, ale także biskupami, którzy nadają kształt duszpasterstwa w Kościele lokalnym, ale konieczna jest także dla biskupów, którzy troszcząc się o życie wiary, postrzegają młodzież jako tę grupę wiernych, (...) którzy są przyszłością Kościoła, świata, narodu" - zaznaczył.
Według bp. Mizińskiego "czas pandemii pokazał jak bardzo potrzeba wskrzeszania i wypracowywania nowych form i metod posługiwania młodemu pokoleniu". "Pandemia pokazała, jak bardzo labilna jest postawa młodego pokolenia, któremu łatwo można (...) wmówić pewne pseudowartości czy też zaproponować takie czy inne modele życia. To tym bardziej pokazało mam, duchownym, jak powinniśmy jeszcze bardziej (...) wypracowywać nowe metody, głosząc tę samą Ewangelię w różny sposób, w różnych miejscach, przy zastosowaniu różnych środków" - zastrzegł.
Przewodniczący prezydium KSM Patryk Czech przypomniał, że ks. Antoni Sołtysik zmarł dokładnie 3 lata temu, 26 maja 2018 r. "Ufamy, że jest wielkim orędownikiem młodzieży u Pana" – podkreślił.
Zaznaczył, że ta publikacja ma być "przypomnieniem głosu prałata i jego myśli o stowarzyszeniu". "Jest to książka pełna inspiracji dla wszystkich, którzy chcą zajmować się na poważnie apostolstwem, mówieniem o Chrystusie" - ocenił.
Bliski współpracownik ks. Antoniego Sołtysika Leszek Bogus zastrzegł, że założyciel KSM był człowiekiem, któremu bardzo zależało na Bogu i Polsce. "W spotkaniach z ks. prałatem on od początku mówił, że bardzo mu zależy na ojczyźnie, bardzo mu zależy na młodzieży, która będzie miała te ideały Polski w sercu, ideały Kościoła" - mówił.
"Przypominał nam, że musimy ten KSM wskrzesić, że on musi działać w Polsce żeby były elity katolickie, które będą mogły kiedyś rządzić krajem, żeby ci młodzi ludzie mieli kręgosłup taki katolicki, patriotyczny bardzo" - powiedział.
Zdaniem dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. Mariusza Wilka "może mamy faktycznie do czynienia z pewnego rodzaju śmiercią, w sensie duchowym, duszpasterstwa młodzieży". "Ten ostatni czas pandemii pokazał wiele braków w polskim Kościele dotyczących duszpasterstwa młodzieży. Trzeba by może wreszcie stanąć w prawdzie i uświadomić sobie, w jakim kierunku to duszpasterstwo ma pójść?" - zaapelował.
Jak wyjaśnił, duszpasterze młodzieży potrzebują dziś "normalności i wsparcia ze strony pasterzy Kościoła". "To znaczy, że chcą pracować, czekają na młodych ludzi, mają wiele pomysłów" - ocenił.
Jednocześnie zastrzegł, że patrzy "z przerażeniem" na to, jaki kształt przybiera duszpasterstwo młodzieży, czego młodzi dziś oczekują od Kościoła. "Nie możemy obojętnie przechodzić obok takich pytań. Nie może duszpasterstwo młodzieży zajmować się tylko takim religijnym wychowaniem młodego pokolenia, ale trzeba na to spojrzeć szerzej" - ocenił ks. Wilk.
"To nasze zadanie, by w tych młodych wzbudzić takie piękne poczucie, że w Kościele młodzi mają swoje miejsce, że mamy im do przekazania bardzo ważne treści, bo tu ciągle chodzi o Ewangelię" - zaznaczył. (PAP)
Książkę "po co wskrzeszać trupa?" patronatem honorowym objęli przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Można ją zamówić na stronie Księgarni i Wydawnictwa KSM "Gotów" – www.gotow.pl (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ krap/