Chóry z Polski i z zagranicy nagrodzono w kończącym się w sobotę Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. W przesłuchaniach konkursowych tej imprezy, na miejscu oraz online, wzięło udział 18 chórów.
O miejsca w kilku kategoriach rywalizowały w tym roku chóry z: Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Ukrainy. Przesłuchania konkursowe ze względu na pandemię odbywały się nie tylko w soborze św. Trójcy w Hajnówce, ale także online; w takich przesłuchaniach wzięły udział chóry zagraniczne.
W sobotę po południu międzynarodowe jury festiwalu ogłosiło wyniki, podkreślając "różnobarwny i bardzo wysoki poziom artystyczny występujących chórów". "Cieszy fakt licznej reprezentacji chórów parafialnych zarówno miejskich jak i wiejskich" - podało jury w uzasadnieniu.
W tym roku nie przyznano nagrody Grand Prix festiwalu.
W kategorii chórów parafialnych wiejskich zwyciężył Chór Młodzieżowy "Omofor" z miejscowości Nowozasimowiczy na Białorusi. Natomiast w kategorii chórów parafialnych miejskich przyznano dwa pierwsze miejsca, nagrodzono Chór Parafii Prawosławnej pw. Św. Mikołaja z miejscowości Irpień na Ukrainie oraz Chór Parafii Prawosławnej pw. Św. Proroka Eliasza z Białegostoku.
Wśród chórów akademickich pierwsze miejsce zdobył Chór Kameralny "Błahowiest" z Rygi na Łotwie. W kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych zwyciężył Młodzieżowy Chór Szkoły Podstawowej nr 201 "Fest" z Mińska na Białorusi. W kategorii chóry inne pierwsze miejsce przyznano Chórowi Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.
Festiwal zakończą dwa koncerty zaplanowane na sobotnie popołudnie i wieczór. Pierwszy odbędzie się w soborze św. Trójcy w Hajnówce, a drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, odbywające się pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, mają podkreślać religijny charakter tej muzyki. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.
Zwykle impreza odbywa się w maju, w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - została przeniesiona na wrzesień, ale i tak sytuacja epidemiczna w Europie wpływa na jej organizację. W związku z ograniczeniami w przekraczaniu niektórych granic - chóry zagraniczne nie wystąpiły na żywo w hajnowskim soborze Św. Trójcy, a ich prezentacje konkursowe jurorzy i widzowie oglądali w formie przygotowanych transmisji internetowych.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej, który we wrześniu odbywa się w województwie podlaskim, uważanym za centrum prawosławia w Polsce. Trwa również Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2020", również zwykle organizowany w maju. Co prawda ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany, ale od prawie 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego - w Białymstoku.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ rof/ mrr/