Muzea w Polsce przygotowały na wakacyjne miesiące specjalne atrakcje dla zwiedzających. Poza wystawami stałymi i czasowymi zaplanowano oprowadzania, warsztaty, kina plenerowe oraz koncerty.
Na letnie miesiące w Muzeum Narodowym w Warszawie zaplanowano "Lato w MNW". W programie m.in. Bal Surrealistyczny, który odbędzie się 20 lipca. Uroczystość ma uzupełnić wystawę "Surrealizm. Inne mity", która jest dostępna dla zwiedzających do 11 sierpnia. Podczas uroczystości wystąpi utworzony na początku lat 90. zespół Księżyc. Podążając dalej śladem surrealistów, MNW zaprasza również na kino letnie. Niemal w każdy czwartek lata na Dziedzińcu Lorentza odbędą się projekcje surrealistycznych eksperymentów filmowych. Wśród nich znalazły się m.in. "Kafka dla dzieci" w reż. Roeego Rosena czy "Twarz Meduzy" w reż. Melisy Libenthal. Cykl zrealizowano we współpracy ze stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, a uczestnictwo w seansach jest bezpłatne.
O letnie atrakcje zadba również Muzeum Historii Polski. W programie oprowadzania i twórcze warsztaty oparte na wystawie „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”, która prezentuje różne sposoby opowiadania o historii oraz wpływ, jaki wywierały one na kształtowanie polskiej tożsamości. Przewidziano też m.in. kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem "Jesteśmy na wczasach".
O letnie atrakcje zadba również Muzeum Historii Polski. W programie oprowadzania i twórcze warsztaty oparte na wystawie „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”, która prezentuje różne sposoby opowiadania o historii oraz wpływ, jaki wywierały one na kształtowanie polskiej tożsamości. Przewidziano też m.in. kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem "Jesteśmy na wczasach". W wybrane soboty lipca i sierpnia zobaczymy takie produkcje jak "Hydrozagadka" w reż. Andrzeja Kondratiuka czy "Dwa księżyce" w reż. Andrzeja Barańskiego. Wybrane filmy skupiają się na pokazaniu tego, jak kiedyś Polacy spędzali wakacje.
Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza rodziny z dziećmi na 3. edycję gry terenowej "Labirynt '44": "W" znaczy wolność. Zabawa będzie łączyć ze sobą elementy zagadek edukacyjnych, escape roomu i rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów. Głównym wątkiem tegorocznej edycji mają być postacie powstańców, a gracze będą m.in. poruszać się po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego śródmieścia Warszawy. Organizator informuje, że zabawa będzie podzielona na dwa etapy - miejski od 4 do 21 lipca oraz grę główną 4 sierpnia.
Centrum Nauki Kopernik w te wakacje przedstawia na swoich wystawach zupełnie nowe eksponaty, jak m.in. maszynę vendingową "Recepta na wszystko", w której znajdują się skuteczne pigułki, spraye i zastrzyki na współczesne problemy egzystencjalne - jednakże organizator informuje, że eksponat ma żartobliwy charakter, skłania do zastanowienia się nad wszechobecnym dążeniem do tego, by wszystko było szybkie, proste i łatwe. Odwiedzajacy mogą również zobaczyć "Złap sekundę" - eksponat dotyczący precyzyjnych zegarów atomowych, mierzących czas w nanosekundach w skali doby. Na 18 lipca zaplanowano również wieczór dla dorosłych "Ja, robot", którego tematyką będzie rozwój robotyki i sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa.
Dla tych, co lubią kino pod chmurką, Łazienki Królewskie zapraszają na bezpłatne pokazy filmowe, podczas których zostaną wyświetlone głośne amerykańskie i europejskie produkcje. Wśród propozycji na letni wieczór znajdują się m.in.: "Vermeer. Blisko mistrza", "Wszystko, wszędzie naraz", czy "Anatomia upadku". Seanse będzie można oglądać na dziedzińcu Stajni Kubickiego w każdy piątek do 27 sierpnia. Także w piątki przez całe wakacje, wstęp wolny będzie obowiązywał m.in. do Pałacu na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego lub Białego Domu.
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Stacja Muzeum zaprasza na wystawę "Koleją na wakacje". Organizator informuje, że jest to wystawa fotograficzna przedstawiająca, jak wyglądały podróże koleją na letni wypoczynek na przestrzeni ostatnich 120 lat. Na fotografiach będzie można zobaczyć tłumy urlopowiczów tłoczących się na dworcach kolejowych i w pociągach wiozących pasażerów nad morze i w góry. Jest to także pierwsza ekspozycja, której możliwość współtworzenia dostał każdy, kto podczas swoich podróży uwiecznił ten fakt w formie fotografii i postanowi podzielić się swoimi zdjęciami ze Stacją Muzeum.
Pod patronatem Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaplanowano wakacyjne piątkowe koncerty na dziedzińcu Białej Fabryki. Trwająca już 15. edycja festiwalu nosi tytuł "Ale to już było". Zaproszono artystów, którzy dadzą koncerty kameralne, ale również małą orkiestrę rozrywkową. Na 12 lipca zaplanowano występ kwartetu smyczkowego "Atom String Quartet", a 19 lipca pojawi się polskie trio akordeonowe łączące muzykę wschodnioeuropejską z kompozytorami klasycznymi. Koncertom towarzyszyć będą oprowadzania po wystawie "Fenomen polskiego kilimu" oraz "Miasto-Moda-Maszyna".
Muzeum Sztuki w Łodzi również przygotowało letnią ofertę dla odwiedzjących. "Letnie piątki" to cykl spotkań, warsztatów i dyskusji. Na najbliższe spotkanie 12 lipca zaplanowano plener malarski oraz oprowadzenie po ogrodzie, dziedzińcu i Magazynie Studyjnym. Kolejne piątki poświęcone będą m.in. książkom, rzeźbiarstwu czy poezji.
Na ekranie kina Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi w lipcu odbywa się przegląd kultowych animacji japońskiego studia Ghibli. W repertuarze znalazły się m.in. filmy nagrodzonego Oscarem Hayao Miyazakiego "Ponyo", "Ruchomy zamek Hauru" oraz najnowszy "Chłopiec i czapla". Seanse z lektorem zaplanowano na środy, a te z napisami na piątki.
W Muzeum Narodowym w Poznaniu 19 lipca otwarta dla zwiedzających zostanie Galeria Sztuki Polskiej. Ekspozycja po 20 latach została wzbogacona o nowe obrazy i rzeźby, nowe rozwiązania aranżacyjne oraz nowe zabezpieczenia. Program oficjalnego otwarcia uwzględnia oprowadzenia oraz spotkanie z zespołem kuratorskim.
W krakowskim oddziale Muzeum Armii Krajowej z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowano wyjątkowy spektakl poświęcony powstańczym świadectwom kobiet - "Kobiety '44. 44 prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie". Przedstawienie odbędzie się 10 sierpnia, wstęp na spektakl jest wolny po odebraniu wejściówek w kasie muzeum.
Dla zainteresowanych lotnictwem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowało na 14 lipca inscenizację z okazji 80. rocznicy zrzutów alianckich na lądowisko "Sójka" dla żołnierzy 1. PSP AK. W powietrzu zaprezentują się lotne eksponaty, m.in.: Jak-18, Piper Cub oraz An-2 „Wiedeńczyk”. W programie zaplanowano dodatkowo zrzut desantu skoczków spadochronowych, przeloty samolotów cywilnych oraz zwiedzanie Izby Historycznej 1 Płk. Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.
Centrum sztuki El w Elblągu po raz 8. organizuje wernisaż "Flow/Przepływ". Wystawa zorganizowana została na płynącej na Wiśle rezydencji. Do współtworzenia wernisażu zaproszono artystów, naukowców i przyrodników z Polski i zagranicy współpracujących z "Flow" w poprzednich latach. Tegoroczną wystawę stworzyło wspólnie 69 artystów. Organizatorzy przewidują, że wernisaż przez dwa miesiące będzie się zmieniał i "meandrował". Ma skupić uwagę odbiorców na ochronie naturalnie płynących rzek, dzikich obszarów oraz bioróżnorodności. Wystawa potrwa do 8 września.
W Lublinie do października trwa Festiwal Sztuki nad Rzeką. To wystawa plenerowa składająca się z instalacji artystycznych, w nurcie sztuki współczesnej, stworzonych z myślą o otoczeniu. Prace stworzone zostały przez artystów samodzielnie lub w kolektywach na potrzebę festiwalu. Organizator informuje, że spacer po wystawie powinien zająć od 1 do 1,5 godziny.
Miłośnicy historii mogą zajrzeć do Muzeum Zamkowego w Malborku, by wziąć udział w Festiwalu Kultury Średniowiecznej, którego częścią będzie wydarzenie "Oblężenie Malborka 1410. Daj się przenieść w wieki średnie i zajrzyj za zamkowe mury". Odbędzie się ono od 19 do 21 lipca, kiedy malborski zamek zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto, a wieczorami - w miejsce widowiskowej bitwy. Będzie można też zobaczyć m.in. salwy artyleryjskie oraz pokazy etiudy, usłyszeć pieśni krzyżowców i wziąć udział w warsztatach garncarskich oraz w Młodzieżowej Szkole Fechtunku.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na pierwsze w tym sezonie wydarzenie z cyklu "Podróże w czasie", które odbędzie się w weekend 13-14 lipca. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. życie codzienne dawnych mieszkańców Osady, pracę tkaczek i tajniki farbiarstwa, a także, jak wyglądało plecionkarstwo i rybołówstwo oraz obróbkę kości i poroża. Dodatkowo zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach garncarskich i tworzenia kolii z paciorków.(PAP)
maku/ azk/ miś/ dki/