Cztery listy Kazimierza Jędrzejowskiego, łącznika komendy obwodu bielskiego Batalionów Chłopskich, który zginął w Auschwitz, pisane w 1941 i 1942 roku do siostry Elżbiety, otrzymało w darze Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – podała w środę placówka.
„Darczyńca chce pozostać anonimowy. (…) Mimo upływu ponad 80 lat przekazane listy zachowały się w bardzo dobrym stanie” – powiedział Piotr Tarczyński z oświęcimskiego muzeum.
W listach Jędrzejowski dzieli się z siostrą, nazywaną przez niego Elzą, między innymi przeżyciami związanymi z wywózką na roboty przymusowe do Niemiec i ucieczką stamtąd, która powiodła się tylko dlatego, że znał język niemiecki. Opisywał także okupacyjną rzeczywistość w Osieku i Oświęcimiu.
„Pamięć o Kazimierzu Jędrzejowskim jest wciąż żywa. W rodzinnym Osieku został upamiętniony na tablicy przy urzędzie gminy. Był patronem gimnazjum. W Malcu ma pomnik, ulicę, a jego imię nosi również miejscowy park” – powiedział Piotr Tarczyński.
Kazimierz Jędrzejowski urodził się 12 lipca 1924 roku w Osieku. Był członkiem Batalionów Chłopskich, miał pseudonim Kazek. Pełnił funkcję łącznika komendy obwodu bielskiego Batalionów Chłopskich. Dostarczał więźniom obozu Auschwitz żywność, lekarstwa, pośredniczył w wymianie nielegalnej korespondencji. W wieku 19 lat został dowódcą oddziału specjalnego BCh. Żandarmi aresztowali go 12 października 1943 roku w Malcu. Został osadzony przez Niemców w Auschwitz, gdzie 26 maja 1944 roku zginął.
Muzeum zostało otwarte w 2022 roku. Jego misją są działania mające na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu. Siedziba mieści się w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/