Muzeum Emigracji w Gdyni, którego siedziba otwarta zostanie w sobotę, otrzymało w darze od prof. Zbigniewa Brzezińskiego jego prywatną korespondencję, którą prowadził z papieżem Janem Pawłem II w latach 1979–1983.
Brzeziński był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981).
„To dla nas wielki zaszczyt, że zostaliśmy w ten sposób wyróżnieni przez Zbigniewa Brzezińskiego. Przekazanie tak wyjątkowej i wartościowej korespondencji, która po raz pierwszy widzi światło dzienne, jest wyrazem uznania profesora dla idei naszego muzeum” – powiedziała dyrektor Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas.
Gdyńska placówka muzealna otrzymała od Brzezińskiego cztery oryginały listów Jana Pawła II do polityka oraz kopie (oryginały są przechowywane w Watykanie) listów profesora do papieża.
Podczas konferencji prasowej w siedzibie muzeum zaprezentowano w czwartek odręcznie napisany przez papieża list z 7 czerwca 1980 r.
"Nade wszystko jednakże wyrażam radość ze zbliżającej się wizyty Prezydenta Carter’a oraz tego, że stworzy to najlepszą sposobność do spotkania z Panem Doktorem i osobistego porozmawiania o sprawach poruszanych w Jego liście. Starajmy się tak układać program, ażeby na to wszystko znalazł się czas" – napisał Jan Paweł II do prof. Brzezińskiego. List ten został wysłany przed spodziewaną wizytą amerykańskiego przywódcy w Watykanie 21 czerwca 1980 r.
Grabowicz-Matyjas podkreśliła, że część korespondencji ma osobisty charakter i jest emocjonalnie poruszająca. Pokazuje bliskie i serdeczne stosunki, jakie łączyły autorów listów. „Jeden z listów profesora był pisany tuż po zamachu na Jana Pawła II, na wieść o tym, co się stało na Placu Św. Piotra” – wyjaśniła.
„Korespondencja porusza też problemy polityki międzynarodowej, związanej też z Polską i ewentualną możliwością wprowadzenia stanu wojennego” – dodała dyrektor Muzeum Emigracji.
Wśród tematów poruszanych w listach są m.in. stosunki Stolicy Apostolskiej z Chinami i starania papieża na rzecz ich ocieplenia. Pojawia się m.in. odniesienie do poruszonego przez prof. Brzezińskiego tematu zakładników amerykańskich przetrzymywanych w Iranie, a także jego spojrzenia na stosunki amerykańsko-irańskie.
W listach pojawiają się też najgorętsze tematy ówczesnej polityki m.in. Salwadoru i dramatycznych okoliczności towarzyszących przeprowadzanych w nim reform gospodarczych.
Cała korespondencja prowadzona jest w języku polskim, choć do jej części załączono angielskie tłumaczenia, które miały ułatwić przekazanie słów Jana Pawła II kręgom rządzącym w USA. Duża część listów została zapisana odręcznie – tak przez papieża, jak i Brzezińskiego.
Miejsce, w którym powstało Muzeum Emigracji w Gdyni, jest dobrze znane prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu. To właśnie z Dworca Morskiego odpływał razem z rodziną na pokładzie „Batorego” w 1938 roku do Kanady. Wydarzenie to upamiętni w sobotę odsłonięcie tablicy pamiątkowej wmurowanej w nabrzeże portowe w sąsiedztwie muzeum. (PAP)
rop/ dym/