Europa i świat po 1989 roku

21.09.2018

Litewski Dzwon Wolności darem dla papieża od prezydent D. Grybauskaite

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite wręczy papieżowi Franciszkowi Litewski Dzwon Wolności, będący symbolem litewskiej niepodległości, a także nagranie utworu „Gloria Lietuvai” - poinformował w piątek urząd prezydenta.

Papież Franciszek rozpoczyna w sobotę czterodniową wizytę na Litwie, Łotwie i w Estonii w 100-lecie odzyskania niepodległości przez te trzy kraje i ćwierć wieku po wizycie świętego Jana Pawła II. Pierwszym punktem pielgrzymki papieża będzie Litwa.

„Ojciec Święty przybywa, by pozdrowić Litwę z okazji stulecia odzyskania niepodległości, ale też by uczcić cały naród, który potrafił wytrwać w walce i męczeństwie, by przywrócić pokój i państwo” - czytamy w oświadczeniu prezydent.

Dzwon, który Grybauskaite przekaże Franciszkowi, został wykonany na wzór dzwonu odlanego w 1920 r. za pieniądze Litwinów w Chicago w prezencie dla Litwy. Miał on być zawieszony na Wieży Giedymina w Wilnie, ale zanim dotarł na Litwę, Wilno było już zajęte przez Polskę.

Dzwon został przewieziony do Kowna i zawieszony w wieży w pobliżu Muzeum Wojskowego im. Witolda Wielkiego. Po raz pierwszy zabrzmiał 16 lutego, w Dniu Niepodległości Litwy, w 1922 roku. W czasach radzieckich dzwon milczał, obecnie rozbrzmiewa podczas największych świąt.

Dzwon, który prezydent Litwy przekaże w darze papieżowi, został odlany w Polsce w Odlewni Dzwonów Braci Kruszewskich w Węgrowie.

Grybauskaite sprezentuje Franciszkowi także nagranie utworu „Gloria Lietuvai”, który został wykonany w tym roku 16 lutego podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W utworze tym jest m.in wykorzystany dźwięk stu dzwonów z litewskich kościołów, w tym Dzwonu Wolności.

Prezydent Litwy w czwartek w rozmowie z agencją BNS mówiła, że wizyta papieża „wyraża solidarność z naszym regionem, z narodami, których losy były bardzo skomplikowane, krwawe”.

„Przeżyliśmy ciężkie okresy okupacji i wojen. Watykan i papież pamiętają o tym” – dodała Grybauskaite.

W okresie zimnej wojny Watykan nie uznał okupacji krajów bałtyckich, a Kościół katolicki w okresie sowieckim był jednym z filarów ruchu dysydenckiego.

Prezydent podkreśliła, że „na Litwie widoczna jest współpraca państwa i Kościoła katolickiego oraz wzajemny szacunek”.

„Kościół katolicki na świecie przeżywa różne wyzwania. Cieszymy się, że na Litwie Kościół pozostaje autorytetem moralnym” - wskazała prezydent.

Sobotnie spotkanie papieża z prezydent Litwy rozpocznie wizytę Ojca Świętego w trzech krajach bałtyckich.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL