Pokaz wypieku tradycyjnego wiejskiego chleba można było zobaczyć w niedzielę podczas obchodów litewskiego „Święta chleba, mleka i miodu” w gminie Puńsk (Podlaskie). Można tam było też spróbować litewskich przysmaków.
Przed południem przed kościołem w Puńsku odbył się kiermasz ludowy. Potem członkowie zespołów folklorystycznych z Puńska i Litwy przejechali bryczkami i powozami do wsi Oszkinie na Święto chleba, mleka i miodu.
Tam, nad jeziorem Sejwy, odbywa się piknik, który zakończy się późnym wieczorem. Chętni mogą pojeździć bryczką, a przy okazji zwiedzić osadę jaćwiesko-pruską. Podczas imprezy przygrywają litewskie zespoły ludowe.
Gmina Puńsk w większości zamieszkana jest przez mniejszość litewską, ale podczas święta przybywa tam wielu turystów ciekawych litewskiej tradycji. W ośrodku Silaine w Oszkiniach przygotowano różne specjały, m.in. wiejskie chleby, przetwory mleczne, sękacze, miody, kartacze i nalewki. Główną atrakcją było tradycyjne wypiekanie chleba.
W litewskiej tradycji to święto związane jest z obchodami święta Matki Boskiej Zielnej. Zaraz po żniwach, z pierwszych plonów wypieka się pierwszy chleb, na którym - według starych wierzeń - koniecznie należy narysować palcem znak krzyża. W tradycji litewskiej pieczenie chleba było rzeczą świętą. Mleko i pochodzące z niego przetwory były uzupełnieniem diety na wsi, a miód był w domu słodkim dodatkiem.
Święto chleba, mleka i miodu zorganizowano w ramach "Dni Puńska - Zielna 2023", które rozpoczęły się w niedzielę i potrwają do wtorku.
Wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski powiedział PAP, że święto w postaci pikniku jest organizowane od wielu lat. "Święto jest nie tylko naszą tradycją, ale także atrakcją turystyczną w tej części Polski" - dodał Liszkowski.
Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Najwięcej Litwinów mieszka w gminie Puńsk, ok. 80 procent całej społeczności. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ aszw/