Prof. Małgorzata Omilanowska, badaczka historii nadbałtyckiego kurortu Połąga, otrzymała honorowe obywatelstwo tego litewskiego miasta. Uroczystość wręczenia regaliów honorowego obywatelstwa byłej polskiej minister kultury odbyła się w sobotę w Połądze.
„Trudno mi wyrazić słowami, jak wielkim zaszczytem jest przyznanie mi tego tytułu - powiedział Omilanowska w rozmowie z PAP. - To honorowe obywatelstwo dla mnie jest przede wszystkim symbolem uznania mojej pracy”.
Prof. Omilanowska, była minister kultury i dziedzictwa narodowego, została uhonorowana zaszczytnym tytułem za rozsławianie i promocję Połągi w kraju i za granicą, za popularyzację historii oraz dziedzictwa tego kurortu.
Jest to również podziękowanie za przygotowanie i publikację wyjątkowego dzieła poświęconego Połądze – monografii „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów“. Publikacja w języku polskim ukazała się w 2011 roku, a w 2014 r. wydano przekład litewski.
„Dla relacji polsko-litewskich szalenie ważne jest to, żebyśmy nawzajem potrafili się zrozumieć. Badania nad wspólnym dziedzictwem i wspólną przeszłością prowadzone są przez Polaków i Litwinów od wielu lat, ale nie jest łatwo znaleźć wspólny język dla wyrażenia świata, który kiedyś był nierozdzielny, a teraz rozdzielny już jest” - mówi Omilanowska.
W ocenie profesor to, że jej książka została przetłumaczona na język litewski i spotkała się z dobrym przyjęciem i uznaniem, „jest znakiem tego, że udało się opowiedzieć o wspólnym dziedzictwie w sposób prawdziwy, zgodny z prawdą historyczną, a jednocześnie w sposób nieurażający emocji i uczuć żadnej ze stron”.
„To jest chyba najważniejsze dla mnie w tej historii” - powiedziała Omilanowska.
Prof. Omilanowska przez dłuższy czas badała Połągę, jej historię, architekturę, a przede wszystkim perłę tego miasta – pałac Tyszkiewiczów wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym z elementami klasycyzmu i baroku przez Franza Heinricha Schwechtena na zlecenia hrabiego Feliksa Tyszkiewicza.
W 1900 roku obok pałacu postawiono figurę Jezusa Chrystusa, która do dziś jest charakterystycznym elementem pałacowego krajobrazu. Pałac jest otoczony ogrodem i parkiem o powierzchni ok. 80 ha, urządzony i zaprojektowany przez Edouarda Francois Andre.
Od 1963 roku w odrestaurowanym przed kilkoma laty pałacu mieści się Muzeum Bursztynu, w którego kolekcji znajduje się ok. 30 tys. eksponatów.
Tyszkiewiczowie mieli też duży wpływ na kształtowanie architektury Połągi, jednego z najważniejszych miejsc spotkań na przełomie XIX i XX wieku polskiej elity kulturalnej, Rosjan, a także litewskiej inteligencji.
„Połąga się zmienia, odzyskuje swoje dawne piękno. Nie tylko wyremontowano pałac, ale też odbudowano po pożarze kurhaus. Połąga nabiera szlachetności, staje się bardzo europejska i to cieszy” - mówi Omilanowska.
Dodaje, że „o ile Połąga jest doskonale znana przez Litwinów, to polscy turyści muszą ją jeszcze odkryć”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ fit/ kar/