Położona w centrum Łodzi kamienica z 1910 r., w której do niedawna mieścił się komisariat policji zamieni się w interaktywne i wielofunkcyjne centrum łódzkiej architektury. Inwestycję za ok. 10 mln zł zapowiedziała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Mieszcząca się przy ul. Kościuszki 19 kamienica przez wiele lat była siedzibą I komisariatu miejskiej policji w Łodzi, uznawanego za jeden z najgorszych w Polsce pod względem technicznym.
Pierwotnie budynek miał funkcję przemysłowo-handlową. W 1927 r. córki ówczesnej właścicielki Zofii Hirszberg wydzierżawiły go kasie chorych, a w 1949 roku stał się on siedzibą wydziału ewidencji ludności.
Po wyprowadzce funkcjonariuszy w 2014 r., niszczejący budynek wraz ze znajdującą się od strony ul. Wólczańskiej neorenesansową willą z 1896 r. przejęło miasto. W czwartek podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Zdanowska przedstawiła plany związane z zagospodarowaniem obu nieruchomości oraz wizualizacje po ich gruntownej renowacji.
"Chcemy zamienić te miejsca w interaktywne i wielofunkcyjne centrum łódzkiej architektury. Na piętrach wyremontowanej kamienicy powstaną biura miejskiej pracowni urbanistycznej. Na parterze będzie mieściła się m.in. sala konferencyjna i projekcyjna, a obok niej stanie interaktywna makieta Łodzi, na której będzie można zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni wieków" - powiedziała.
Z kolei na dziedzińcu między kamienicą a zabytkową willą, w której będzie mieściło się biuro miejskiego konserwatora zabytków, ma powstać lapidarium detalu architektonicznego.
Według przedstawionej koncepcji mają znaleźć się w nim eksponaty autentycznych sztukaterii i ozdób z rozebranych w przeszłości łódzkich budynków mieszkalnych i fabrycznych. "To będzie miejsce nauki historii miasta w oparciu o elementy architektoniczne. Planujemy organizować w nim szkolenia i spotkania dla architektów, urbanistów czy naukowców, ale także lekcje dla wycieczek szkolnych" - tłumaczyła Zdanowska.
W pasaż i ogólnodostępny plac zmienić ma się także dziedziniec nieruchomości. Władze Łodzi chcą, aby stał on się miejscem spotkań i "tętnił życiem".
Koszt inwestycji szacowany w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy wynosi około 10 milionów złotych. Zdanowska zaznaczyła, że w ciągu kilku tygodni zostanie ogłoszony przetarg w formule "projektuj i wybuduj", a prace powinny rozpocząć się w tym roku. Odnowione przestrzenie mają zostać oddane do użytku pod koniec 2017 roku. (PAP)
bap/ dym/