Polska po 1989 roku

30.10.2018

Łodź: rozpoczyna się największy remont w historii Muzeum Włókiennictwa

Remont elewacji i wnętrz Białej Fabryki oraz przebudowa domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej to tylko część prac, które do końca 2019 r. mają być wykonane w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. We wtorek podpisano umowy z wykonawcami projektu o wartości 15,5 mln zł.

"Rewitalizowane będą przestrzenie Białej Fabryki, najstarsze historycznie skrzydło A, ale również budynki skansenu z willą letniskową stojącą poza jego granicami. Prace budowlane rozpoczną się lada moment. Sytuacja na rynku budowlanym sprawiła, że wartość projektu zwiększyła się z planowanych początkowo 13 mln zł do 15,5 mln zł. Brakujące środki dołożyło miasto Łódź" – podała we wtorek dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.

W ramach projektu, który został dofinansowany z UE kwotą 9 mln zł, zaplanowano także renowację południowej elewacji sąsiadującego z Parkiem Reymonta budynku C oraz przebudowę pomieszczeń w pozostałych dwóch skrzydłach Białej Fabryki, czyli w budynkach B i D.

Z kolei w należącym do Muzeum Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej wykonane zostanie docieplenie poszczególnych obiektów, instalacja centralnego ogrzewania oraz przebudowa 6 budynków, w tym letniskowej willi. Do tej pory obiekty te były oglądane przez zwiedzających z zewnątrz; po remoncie w ich wnętrzach znajdą się całoroczne przestrzenie ekspozycyjne z zupełnie nową ofertą wystawienniczą i edukacyjną.

Jak zaznaczyła Dalbiak, zakres przedsięwzięcia jest tak zróżnicowany i rozległy, że został rozdzielony pomiędzy trzech doświadczonych wykonawców. Mają oni przeprowadzić prace do końca 2019 r.

Drugim etapem modernizacji muzeum będzie stworzenie trzech nowych wystaw stałych. W Białej Fabryce od strony ul. Piotrkowskiej znajdzie się ekspozycja łącząca historię fabryk i Łodzi z unikatowymi zabytkowymi maszynami. Wystawa poświęcona technologii włókienniczej będzie zajmować dwa dolne piętra skrzydła A Białej Fabryki, natomiast pozostałe kondygnacje przeznaczone będą na ekspozycje czasowe.

Z kolei we wszystkich domkach robotniczych znajdujących się w skansenie stworzone zostaną rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych oraz warsztatów rzemieślniczych - od połowy XIX wieku po lata 80. XX w. Trzecia wystawa powstanie w drewnianej willi letniskowej i prezentować będzie dzieje tego obiektu oraz sposoby spędzania wolnego czasu, począwszy od XIX wieku po czasy współczesne. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL