Przy grobie Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” i przy pomniku Powstańców Warszawskich mieszkańcy Łodzi będą obchodzić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, w godzinie „W”, w całym mieście na minutę włączone zostaną syreny alarmowe.
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa Grzegorz Schreiber i wiceprezydent Joanna Skrzydlewska wezmą udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego zorganizowanych przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej na Starym Cmentarzu przy mogile Barbary Nazdrowicz "Wiewiórki". To jeden z najbardziej znanych grobów powstańczych w Łodzi, przy którym już w czasach PRL-u spotykano się, by oddać hołd poległym w powstaniu.
Barbara Nazdarowicz zginęła w powstaniu jako kilkunastoletnia dziewczyna. Na początku pochowano ją na Polu Mokotowskim. Następnie jej rodzice, którzy powrócili do Łodzi po wojnie, ekshumowali ciało córki i pochowali na łódzkim Cmentarzu Starym w części rzymskokatolickiej.
Dzięki IPN na łódzkich cmentarzach zidentyfikowano do tej pory ok. 200 mogił uczestników powstania. W bazie Muzeum Powstania Warszawskiego są dane kilkudziesięciu powstańców, którzy zmarli w Łodzi.
Jedną z osób, które przeżyły powstanie i po wojnie osiedliły się w Łodzi był ekonomista Henryk Gołębiowski, który wraz z żoną Marią - zasłużoną i znaną w Łodzi lekarką pediatrą - stał się inicjatorem wzniesienia Pomnika Powstańców Warszawskich. Sześć lat temu pamiątkowy głaz stanął przy ul. Wojska Polskiego. Małżonkowie zmarli rok później.
Co roku, obok stworzonego przez nich miejsca pamięci, spontanicznie spotykają się 1 sierpnia łodzianie skupieni wokół Grupy Wolnych - Łódź. Przy pomniku zapalają znicze i składają kwiaty. Tak będzie również i w tym roku - początek uroczystości zaplanowano na godz. 16.40.
Jak przekazał w komunikacie wojewoda łódzki, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania i celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i heroicznej walki powstańców o godz. 17.00 nadany zostanie w Łodzi akustyczny sygnał alarmowy (syrena).(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/