Pamiątkę Reformacji będą obchodzili we wtorek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Przypadające 31 października Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.
W br. przypada 500. rocznica ogłoszenia przez augustiańskiego mnicha Marcina Lutra tez, które zapoczątkowały ruch reformacyjny w Kościele Zachodnim.
Podczas nabożeństw reformacyjnych księża wygłoszą kazania. Zabrzmi też hymn luteran "Warownym grodem jest nasz Bóg". Wśród wiernych zbierana będzie ofiara, która zostanie przeznaczona na misje i ewangelizację.
Późnym wieczorem we wtorek młodzi luteranie spotkają się w Cieszynie podczas "Nocy z Lutrem", organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. "Będziemy wspólnie dziękowali Bogu za Reformację. Chcemy dziękować za jej wciąż żywe oddziaływanie na Kościół Jezusa Chrystusa i prosić, żeby Bóg pomagał nam włączać się w odnowę Kościoła Chrześcijańskiego na ziemi" – podkreślili organizatorzy.
Centralne nabożeństwo reformacyjne odprawione zostanie we wtorek w Katowicach.
Źródło Święta Reformacji tkwi w wydarzeniach z 31 października 1517 r. Wówczas Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza.
Zdaniem proboszcza opolskich luteran ks. Wojciecha Prackiego, intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. 500 lat temu okazało się to jednak niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował.
Święto Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Ma na celu przypomnienie dziedzictwa intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Luteranie traktują święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Anna Małecka
szf/ malk/