Pamiątkę Reformacji będą obchodzili w czwartek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Śląsku Cieszyńskim. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Święto Reformacji, 31 października, jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim.
Podczas nabożeństw reformacyjnych księża wygłoszą kazania. Zabrzmi też hymn luteranów "Warownym grodem jest nasz Bóg". Wśród wiernych zbierana będzie ofiara, która zostanie przeznaczona na misje i ewangelizację.
W czwartek nabożeństwa reformacyjne będą transmitować media publiczne. W programie II Telewizji Polskiej o 17.00 rozpocznie się transmisja z parafii ewangelicko-augsburskiej w Sorkwitach w diecezji mazurskiej. Godzinę później w programie II Polskiego Radia będzie można wysłuchać retransmisji nabożeństwa z luterańskiej parafii Opatrzności Bożej w Zgierzu w diecezji warszawskiej.
Późnym wieczorem w czwartek młodzi i "młodzi duchem" luteranie spotkają się w kościele parafialnym w Skoczowie podczas "Nocy z Lutrem" organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Program skoncentruje się na wartościach i tożsamości w kontekście wydarzeń sprzed ponad 500 lat.
W dniu Pamiątki Reformacji wiernym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przysługuje prawo zwolnienia od nauki lub pracy.
W br. przypada 502. rocznica ogłoszenia przez augustiańskiego mnicha Marcina Lutra 95 tez, które były propozycjami tematów do dyskusji o pokucie i odpustach. Wydarzenie zapoczątkowało ruch reformacyjny w Kościele Zachodnim.
"Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Przesłanie reformacji streszcza się w krótkich zasadach. Tylko Jezus Chrystus jest zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez Słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę" – powiedziała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.
Podkreśliła, że Reformacja przypomniała znaczenie Słowa Bożego i podkreśliła, że Kościół powołany jest do głoszenia Ewangelii. "Reformacja wskazała na indywidualną relację z Bogiem, odpowiedzialność za siebie, za innych ludzi i świat wokół nas" – zaznaczyła Godfrejów-Tarnogórska.
Intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. Pięć wieków temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X obłożył go ekskomuniką.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich. Liczy ponad 60 tys. wiernych, z których ponad połowa mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków, a do dziedzictwa duchowego reformacji przyznaje się kilkaset milionów chrześcijan. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/