Starożytność

03.05.2019

Luwr wystawia monumentalne rzeźby z zapomnianych imperiów

Muzeum w paryskim Luwrze w czwartek udostępniło po raz pierwszy zwiedzającym monumentalne bazaltowe posągi, które stanowiły dekorację pałacu aramejskiego króla Kapary panującego 900 lat p.n.e.

Rzeźby, poważnie uszkodzone podczas II wojny światowej, wystawiono po zakończeniu długotrwałych prac nad ich restauracją w ramach wystawy "Zapomniane imperia" odkrywającej mityczne miejsca cywilizacji neohetyckich i aramejskich.

Nowa ekspozycja przedstawia po raz pierwszy we Francji pozostałości z Tell Halaf Museum w Berlinie pochodzące z syryjskich wykopalisk prowadzonych nieopodal tureckiej granicy, gdzie niemiecki baron Max von Oppenheim odkrył w 1911 roku pałac króla Kapary.

W 1928 roku niemiecki archeolog wywiózł do Berlina monumentalne bazaltowe posągi z pałacu w Tell Halaf. W 1930 roku zostały wystawione dla publiczności w Berlinie.

W 1943 r. fosforowa bomba zapalająca spadła na gmach Tell Halaf Museum, w którym eksponowano rzeźby, a strażacy, gasząc pożar, spowodowali mimo woli częściowe zniszczenie rozpalonych bazaltowych brył, które rozpadły się na kawałki pod wpływem wody. Fragmenty rzeźb przeleżały potem ponad pół wieku w magazynach berlińskiego Muzeum Pergamońskiego.

Pod koniec lat 90. ub. stulecia z ponad 27 tys. fragmentów zrekonstruowano 65 posągów, reliefów i elementów architektonicznych pałacu Kapary.

Komisarz wystawy w Luwrze, która będzie otwarta do 12 sierpnia, Vincent Blanchard, powiedział dziennikarzom: "To niezwykłe świadectwo ludzkiego wysiłku podjętego dla ratowania bogactw kulturowych ludzkości". (PAP)

ik/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL