Polska po 1989 roku

21.09.2018

M. Schudrich przed synagogą w Gdańsku: reakcja na zło jest najważniejsza

Naczelny rabin w Polsce Michael Schudrich (3L), przewodniczący warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Lesław Piszewski (L), pastor kościoła zielonoświątkowego Tomasz Ropiejko (2P), proboszcz parafii kościoła ewangelicko-metodystycznego w Gdańsku Sebastian Niedźwiedziński (2L) i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka (P) podczas konferencji potępiającej atak na Nową Synagogę w gdańskim Wrzeszczu. Fot. PAP/A. Warżawa Naczelny rabin w Polsce Michael Schudrich (3L), przewodniczący warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Lesław Piszewski (L), pastor kościoła zielonoświątkowego Tomasz Ropiejko (2P), proboszcz parafii kościoła ewangelicko-metodystycznego w Gdańsku Sebastian Niedźwiedziński (2L) i biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka (P) podczas konferencji potępiającej atak na Nową Synagogę w gdańskim Wrzeszczu. Fot. PAP/A. Warżawa

Reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła – powiedział w czwartek naczelny rabin w Polsce Michael Schudrich podczas spotkania przed budynkiem synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu, w której dobę temu nieznany sprawca zbił kamieniem szybę w oknie.

Spotkanie potępiające atak na bożnicę zostało zorganizowane z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób.

"Zawsze mamy obowiązek pamiętać: zło zawsze będzie, ale nasza reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła. Dziękuję bardzo: reakcja dzisiaj to prawdziwa twarz Gdańska" – mówił Schudrich.

Przewodniczący Związku Gminy Wyznaniowych Żydowskich RP Lesław Piszewski podkreślił, że środowy "przykry incydent" podczas kończących modlitw Jom Kipur "nie jest w stanie zakłócić dobrosąsiedzkich relacji i stosunków, jakie są pomiędzy Żydami a Polakami, między Żydami a innymi wyznaniami".

"Dziś 24 godziny od tego wydarzenia jest już wstawiona szyba: to jest tylko rzecz materialna. To jest symbol, że bardzo szybko uporaliśmy się z tym i naprawiliśmy tę szkodę. Krzywdy, te materialne można łatwo naprawić, znacznie trudniej jest zabliźnić ranę, która powstaje w psychice człowieka. Ale chciałbym, aby to było incydentalne zdarzenie, które jest bez precedensu. Bo ostatni raz takie wydarzenie w Gdańsku miało miejsce 80 lat temu w latach 30., w Polsce może 30 lat temu w Warszawie zdarzył się podobny przypadek. Także nie należy tutaj czynić uogólnień, że coś złego się dzieje" – dodał Piszewski.

Zaznaczył również, że "szaleńcy i ludzie źli zdarzają się wszędzie". "To jeden człowiek, nie wiemy, jaka była jego inspiracja" – dodał.

"Wczoraj wieczorem Gdańsk zarumienił się ze wstydu. Podczas święta Jom Kipur ktoś do synagogi wrzucił kamień. Atak na świątynię, atak na modlących się ludzi zawsze jest aktem barbarzyńskim. Nie ma zgody na to, by w Gdańsku takie zachowania miały miejsce. Jom Kipur to dzień, w którym każdy Żyd powinien prosić osoby przez niego skrzywdzone o przebaczenie. Wczoraj to wy zostaliście skrzywdzeni. O wieków jesteście ważną częścią wspólnoty gdańskiej, wspólnoty solidarności, wolności i otwartości. Wierzę głęboko, że wczorajszy skandaliczny wybryk nigdy tego nie zmieni, że zawsze Gdańsk będzie otwarty i przyjazny" – powiedział Adamowicz.

Przemawiał także biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka.

"Podczas dnia Jom Kipur przed wzejściem pierwszej gwiazdy, kiedy odmawiana była modlitwa, podczas której nasi bracia w wierze uznają, że Bóg przesiada się z tronu prawa na tron miłosierdzia ktoś zbezcześcił to święte miejsce zgromadzania i czas święta. Dzisiaj gromadzimy się tutaj, aby wyrazić naszą łączność i solidarność z naszymi braćmi i wspólnotą żydowską, gdańską" – mówił biskup.

Głos zabrali również przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku Michał Samet oraz proboszcz Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Gdańsku ks. Sebastian Niedźwiedziński.

Na zakończenie spotkania przemawiające osoby wzięły udział w symbolicznym odsłonięciu nowego okna w synagodze.

W oknie Nowej Synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu szybę wybito w środę w godzinach popołudniowych. Policja poszukuje sprawcy przestępstwa. Opublikowano wizerunek mężczyzny zarejestrowany przez kamery monitoringu.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL