Małopolska kontynuuje współpracę z Węgrami w zakresie opieki nad grobami i miejscami spoczynku żołnierzy walczących w szeregach armii austro-węgierskiej. W bieżącym roku sfinalizowano remont cmentarza w Paleśnicy w gminie Zakliczyn.
"Polsko-węgierska współpraca wyraża się między innymi we wspólnej opiece nad grobami i cmentarzami z I wojny światowej, znajdującymi się głównie na terenie Małopolski, gdzie pochowani są żołnierze węgierscy walczący w szeregach armii austro-węgierskiej" - podkreślił w czwartek wojewoda Piotr Ćwik.
Jak wskazał, jest to "nasz wspólny obowiązek wobec tych, którzy polegli z dala od swoich domów", a "małopolska ziemia przechowuje tę trudną historię". "Odnawiając cmentarze, oddajemy honor poległym, ale w ten sposób podkreślamy też wspólnotę losów i wspólnotę celów" - ocenił.
W maju ub.r. wojewoda Ćwik oraz przedstawiciel Instytutu i Muzeum Historii Wojen na Węgrzech zawarli porozumienie, na mocy którego odnowione zostały trzy małopolskie cmentarze z okresu I wojny światowej. Na prace przeprowadzone w miejscach spoczynku w Stróżach koło Grybowa, Brzozowej i Paleśnicy partnerzy przeznaczyli w sumie ponad 430 tys. zł.
Ostatnie z nich stało się miejscem pochówku 67 żołnierzy armii austro-węgierskiej, poległych 2 października 1914 r. i 3 kwietnia 1915 r. Złożono ich w dziesięciu mogiłach zbiorowych i 21 grobach pojedynczych. Prace remontowe sfinalizowano w bieżącym roku.
Owocem współpracy w poprzednich latach były z kolei prace prowadzone przy cmentarzu w Limanowej na wzgórzu Jabłoniec, a także na cmentarzach w Staszkówce w gminie Moszczenica, w Biesnej w gminie Łużna i w Zborowicach w gmina Ciężkowice.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ pat/