Od kilkunastu lat mamy w regionie niezwykłą mobilizację wokół pamięci o Powstaniu Wielkopolskim; Wielkopolanie są dumni ze swoich przodków i z powstańczej historii – powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
W środę w Poznaniu odbywają się główne uroczystości z okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Ich organizatorem od lat jest wielkopolski samorząd. Rocznica jest po raz trzeci obchodzona jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Marszałek Marek Woźniak zauważył w rozmowie z PAP, że choć pamięć o powstaniu była w regionie ważna i żywa od zawsze, szczególnie intensywnie widać to od kilkunastu lat.
„W Wielkopolsce stało się w tej kwestii coś dobrego - mobilizacja wokół tematu powstania była zauważalna przy okazji 90. rocznicy. Wielkopolanie chcieli ją uczcić na różne sposoby, nie tylko uczestnicząc w oficjalnych obchodach, ale także np. poprzez odnawianie, porządkowanie powstańczych miejsc pamięci: pomników, grobów, cmentarzy” - powiedział.
Jak dodał jeszcze bardziej było to widoczne dekadę później.
„Przy okazji 100-lecia wybuchu powstania społeczność Wielkopolski zjednoczyła się; ludzie zaczęli demonstracyjnie potwierdzać fakt, że mają wśród przodków powstańców, że mają pamiątki po nich. Zaczęli się tym chwalić chociażby w przestrzeni mediów społecznościowych. Wielkopolanie dobrze się poczuli z tym powstaniem, z tą wspólnotą powstańczą” - powiedział.
Marszałek przyznał, że obecnie, przy okazji 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, pamięć o tym wydarzeniu dodatkowo wzmacnia temat budowy nowej siedziby muzeum poświęconego zwycięskiemu zrywowi Wielkopolan.
W ostatnich dniach w Poznaniu podpisana została umowa na budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Jej wartość wynosi 256 mln zł brutto. Inwestycję współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nowoczesny obiekt wraz z wystawą stałą o powierzchni 3 tys. mkw. zostanie wybudowany w historycznym sąsiedztwie Wzgórza św. Wojciecha – cmentarza i krypty Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu, gdzie spoczywają m.in. prochy generała Stanisława Taczaka, pierwszego naczelnego dowódcy powstania i generała Jana Henryka Dąbrowskiego, bohatera powstania wielkopolskiego 1806 r. Generalnym wykonawcą jest firma Adamietz ze Strzelec Opolskich. Muzeum ma być gotowe do grudnia 2026 r.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Za dzień jego zakończenia uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy to Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze. Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności powstania wielkopolskiego. Niemcy zostali zobowiązani do zaprzestania kroków zaczepnych przeciw Polakom, wytyczono także linię demarkacyjną. Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mhr/