O przypadającym w tym roku stuleciu autokefalii Cerkwi w Polsce przypomina w swoim paschalnym orędziu zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. "Pomimo wzlotów i upadków, radości i doświadczeń prawosławie trwa po dzień dzisiejszy" - podkreśla.
Tekst orędzia opublikowała kancelaria metropolity.
Nawiązując do stulecia autokefalii, czyli - jak to ujął - samodzielności administracyjnej polskiej Cerkwi, abp Sawa przypomniał, że prawosławie dotarło na tereny obecnej Polski w IX wieku. "Święci bracia Cyryl i Metody oraz ich uczniowie byli apostołami naszych przodków. Pomimo wzlotów i upadków, radości i doświadczeń (prawosławie) trwa po dzień dzisiejszy" - napisał metropolita. "To Chrystus - na przestrzeni całej historii prawosławia w Rzeczypospolitej - stał się dla nas źródłem życia, mocą naszego życia i naszego zbawienia" - dodał metropolita.
Według harmonogramu przyjętego przez Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, główne obchody stulecia autokefalii odbędą się w drugiej połowie roku; objął je patronatem prezydent RP Andrzej Duda.
19 sierpnia w sanktuarium na św. Górze Grabarce (Podlaskie), gdy przypada Święto Przemienienia Pańskiego, odbędzie się ogólnocerkiewna uroczystość liturgiczna, ustawionych zostanie też sto krzyży jako "wotum wdzięczności Bogu od wiernych PAKP". Na 13 listopada - w dzień setnej rocznicy podpisania dokumentu o nadaniu autokefalii - zaplanowano centralne nabożeństwo w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie i koncert muzyki cerkiewnej na Zamku Królewskim.
Nawiązując do Zmartwychwstania i jego znaczenia dla wiary metropolita Sawa przypomniał też w orędziu, że delegacja polskiej Cerkwi udaje się do Jerozolimy po Święty Ogień z bazyliki Grobu Pańskiego gdzie - w Wielką Sobotę wiernych obrządków wschodnich - następuje cud zejścia ognia z grobu Chrystusa.
"W tym roku – roku stulecia autokefalii – Św. Ogień przybędzie do nas po raz piętnasty. Przebywa z nami i oświeca naszą Cerkiew, ojczyznę, nasze domy" - podkreślił metropolita. Po przylocie delegacji w sobotę późnym popołudniem lub wieczorem do Polski, św. Ogień jest przekazywany do wszystkich prawosławnych parafii w Polsce.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w kraju. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi) ok. 151,7 tys. osób.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ lm/