Cztery wystawy i liczne publikacje, w tym nową serię wydawniczą, a także wydarzenia edukacyjne zapowiedziało na 2024 rok Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) w Krakowie. Tematyka ukraińska będzie mocno obecna w części wydarzeń.
"Rok 2024 jest dla nas dobry, interesujący. Zaplanowanych mamy ponad 30 projektów" - powiedziała dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik na konferencji prasowej w środę. Jak przypomniała, w tym roku placówka - będąca międzynarodowym forum badawczym o dziedzictwie Europy Środkowej - świętuje 33-lecie działalności.
Podkreśliła, że MCK bardzo silnie działa w obszarze dyplomacji i współpracuje przy realizacji swoich projektów m.in. z placówkami dyplomatycznymi - jako przykład podała prezentację wystawy "Skarby Krakowa" w polskiej ambasadzie w Paryżu.
Na 2024 r. placówka planuje organizację czterech wystaw: "Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk" (8 marca-14 kwietnia), "To co dzikie nie ma słów. Michał Korta" (24 kwietnia-2 czerwca), "Odesa. Długi wiek XX w sztuce" (17 maja-1 września), "Socmodernizm. Architektura za żelazną kurtyną" (4 października '24-19 stycznia '25).
W kontekście sytuacji za wschodnią granicą dyrektor placówki zwróciła uwagę na ekspozycję "Odesa. Długi wiek XX w sztuce" - publiczność zobaczy na niej dzieła ukraińskiej awangardy i modernizmu, a także prace współczesnych twórców, poruszające temat rosyjskiej agresji na Ukrainę.
W tym roku MCK po raz drugi zorganizuje Akademię Dziedzictwa dla Ukrainy. To projekt szkoleniowy dla ukraińskich przedstawicieli kadr instytucji kultury. Kontynuowane będą programy edukacyjne i artystyczne skierowane do ukraińskojęzycznych krakowian.
Tematyka ukraińska ma być też mocno obecna na 7. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, które odbędzie się pod hasłem "Odpowiedzialność i odnowa" 4 i 5 września. Wydarzenie MCK organizuje z krajami Grupy Wyszehradzkiej, w tym roku we współpracy z partnerem ukraińskim. Pierwszy dzień konferencji ma być poświęcony odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe - jego niszczenie i ochronę. Drugiego dnia tematem obrad będzie odnowa - jak można odbudować miejsca zniszczone w wyniku konfliktu zbrojnego?
Ister - to nowa seria wydawnicza zapowiedziana na ten rok przez MCK. Nazwa pochodzi od łacińśkiej nazwy Dunaju. Książki wydane w tej serii mają mieć bardziej przystępny język niż dotychczasowe, naukowe publikacje MCK. Pierwsze ogłoszone tytuły w ramach Ister to "Ukraińskie światy Rzeczypospolitej" Natalii Starczenko oraz "Archipelag Jugosławia. Podróże dalekie i bliskie" słoweńskiego pisarza Drago Jancara.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/