Inne

14.08.2014 aktualizacja 18.07.2016

Mimo remontów katedrę na Wawelu odwiedzają tłumy turystów

Katedra na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Katedra na Wawelu w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Mimo trwających remontów katedrę na Wawelu odwiedzają codziennie tysiące turystów. Obecnie w północnej części wnętrza ustawione są rusztowania, ekipa konserwatorów odnawia pomnik Sobieskiego, a wrota główne do świątyni zastępują tymczasowo zamontowane drzwi.

„Codziennie do katedry przychodzą tysiące turystów. Nie jesteśmy jednak w stanie oszacować ich dokładnej liczby, ponieważ wstęp jest bezpłatny i każdy może wejść. Jedni zwiedzają wszystkie dostępne miejsca w katedrze, inni tylko wybrane, interesujące ich, a jeszcze inni tylko zasiadają w ławach katedry, aby się pomodlić” – powiedział PAP proboszcz katedry ks. Zdzisław Sochacki.

Większość z turystów nie wie, że czarne, metalowe drzwi, które otwierają przekraczając próg kościoła, są zastępcze. Oryginalne znajdują w konserwacji, a na swoje miejsce wrócą jesienią - będą mieć wówczas kolor malachitowy, czyli taki, jaki miały w średniowieczu.

Ks. Sochacki przyznał, że remonty utrudniają nieco zwiedzanie, ale są prowadzone tak, aby jak najmniej wpływać na doznania estetyczne turystów. „Staraliśmy się tak ustawić rusztowania, by turyści mogli dostrzec piękno katedry i aby nie blokować dostępu do kaplic. Turyści z zaciekawieniem podziwiają katedrę. Widząc, że prowadzone są tu prace remontowe, pytają o ich szczegóły. Interesuje ich, co jest odnawiane, kiedy renowacja dobiegnie końca itp.” – powiedział proboszcz.

Obecnie ekipa remontowa odnawia północną część ambitu – nawy, obejścia wokół prezbiterium. Wkrótce stare, wypłowiałe kolory zastąpią nowe, świeże odcienie bieli. „Jak dotąd oczyściliśmy ścianę. W warstwach starych tynków szukaliśmy dekoracji ornamentalnych, malarskich, ale nie znaleźliśmy takich” – powiedział PAP konserwator zabytków Ignacy Jakubczyk. Odnowienie północnego ambitu potrwa do października.

W przyszłym roku będą kontynuowane prace przy ambicie południowym i wschodnim (za ołtarzem głównym). Konserwacji poddane zostaną również polichromie, które znajdują się przed konfesją (kaplicą) św. Stanisława.

Do końca października powinny się zakończyć prace przy pomniku króla Jana III Sobieskiego i jego żony królowej Marii Kazimiery, za ołtarzem głównym naprzeciwko kaplicy Batorego. Niedawno zakończono gruntowny remont kaplicy Potockich, w której znajduje się nagrobek biskupa, ale i mecenasa sztuki Filipa Padniewskiego.

Intensywne remonty w katedrze wawelskiej trwają od kilku lat. „Chcemy zapobiegać zniszczeniom zabytków, dlatego parę lat temu stworzyliśmy tzw. +plan dziesięcioletni+. Określiliśmy w nim, co w świątyni wymaga pilnej naprawy” – powiedział proboszcz i dodał, że skuteczna realizacja planu uzależniona jest od finansów. „Bardzo pomaga nam Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Reszta wkładu to przede wszystkim środki własne” - dodał.

Jak dotąd odnowiono część kaplic bocznych katedry, m.in. kaplicę zygmuntowską z nagrobkami ostatnich Jagiellonów, kaplicę świętokrzyską z sarkofagiem Kazimierza Jagiellończyka, kaplice Stefana Batorego i Wazów. Sklepienie katedry - za pomocą specjalnej pianki izolującej - zabezpieczono przed wodą i pożarami.

Królewska Katedra na Wawelu świętych Stanisława i Wacława ostatni znaczący remont przechodziła w latach 1978 i 1979, przed wizytą papieża Jana Pawła II, w 900. rocznicę śmierci św. Stanisława ze Szczepanowa. (PAP)

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL