Epoka nowożytna

23.09.2016

Miniatury podarowane przez Lanckorońskich w Muzeum Pana Tadeusza

43 miniatury portretowe ze zbiorów rodziny Lanckorońskich podarowane wrocławskiemu Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich od piątku można obejrzeć w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Są częścią stałej wystawy tej placówki.

Dzieła sztuki były w Ossolineum w depozycie od czasów II wojny światowej. W lipcu tego roku Fundacja Lanckorońskich przekazała je w darze. Dokument o przekazaniu w darze 43 miniatur został wówczas podpisany przez prezesa fundacji Piotra Pinińskiego i dyrektora Ossolineum Adolfa Juzwenkę.

"Chcę podkreślić dużą rolę i zasługę prezesa Piotra Pinińskiego, który nie tylko optował za przekazaniem Ossolineum tych miniatur. Piniński wcześniej w 2012 r. podarował naszemu zakładowi rękopisy ze zbiorów swej rodziny. Te rękopisy również pokazujemy na wystawie w naszym muzeum" - powiedział Juzwenko.

Osiem iluminowanych rękopisów z okresu XV-XIX wieku to m.in. unikatowe wydania Koranu. Pochodzą ze zbiorów Leona Pinińskiego, lwowskiego kolekcjonera i mecenasa sztuki.

Zbiór 43 miniatur trafił do Ossolineum we Lwowie w drugiej połowie 1939 r. i został przekazany przez Karolinę Lancokorońską w depozyt. Po wojnie miniatury, wraz z częścią ossolińskich zbiorów, przewieziono ze Lwowa do Krakowa, skąd w latach 50. XX w. przekazane zostały do wrocławskiego ZNiO.

Zbiór miniatur jest charakterystyczny dla arystokratycznej, rodzinnej kolekcji. Zawiera wizerunki przodków oraz podobizny znakomitości historycznych, niektóre z nich są autorstwa wybitnych artystów: m.in. Jeana Baptisty Isabeya, Augustyna Ritta, Henryka Fuegera.

Obejmuje obiekty reprezentujące różnorodne epoki i techniki wykonania. Najstarsza siedemnastowieczna miniatura z portretem Zygmunta III namalowana jest olejno na pergaminie. Osiemnastowieczne wizerunki malowane są akwarelą i gwaszem na kościanej płytce i oprawiane w medaliony.

Zbiór zawiera też dziewiętnastowieczne miniatury malowane akwarelą na papierze lub wykonane w technice emalii na porcelanie aż do malowanego u schyłku XIX w. przez Johannesa Zehnagrafa na podkładzie fotograficznym portretu Margarethe z Lichnowskich Lanckorońskiej, matki Karoliny Lanckorońskiej.

Dyrektor Muzeum Pana Tadeusza Marcin Hamkało poinformował, że ekspozycja miniatur i rękopisów jest częścią stałej wystawy. „Po pięciu miesiącach od otwarcia nasze muzeum odwiedziło ponad 20 tys. osób. Bardzo się cieszymy z tak dużej frekwencji” - dodał dyrektor.(PAP)

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL