Te muzea budujemy także dla przyszłych pokoleń. Te muzea będą służyły nam wszystkim i symbolicznie, dzisiaj to otwarcie Cytadeli dla całego polskiego społeczeństwa o tym zaświadcza – powiedział szef resortu kultury podczas otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej.
"To wielki dzień, to wielkie święto - otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Pierwszy etap, można powiedzieć, budowy Muzeum Wojska Polskiego w jego nowym domu na Cytadeli Warszawskiej" - podkreślił w niedzielę minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zwrócił uwagę, że "drugim etapem będzie budowa Pawilonu Północnego". "Ale będzie też etap jeszcze wcześniejszy, a mianowicie etap budowy ekspozycji plenerowych. Ten sprzęt wielki, który pamiętamy z poprzedniej siedziby, prezentowany na skarpie warszawskiej - będzie tutaj znacznie w lepszych warunkach prezentowany na Cytadeli" - wyjaśnił.
Piotr Gliński zaznaczył, że "to jest też pierwszy etap wielkiej zmiany, jaka zachodzi na warszawskiej Cytadeli". "Kiedyś zbudowana na miejscu koszar gwardii królewskich. I stąd ten Plac Gwardii, na którym się znajdujemy - odzyskany, bo takie było założenie naszych architektów, żeby to miejsce odzyskać, powrócić pamięcią do czasów ostatniego króla Polski, do czasów, gdy tutaj znajdowały się koszary wojska polskiego" - przypomniał szef resortu kultury.
"Teraz ten plac będzie służył wojsku, będzie służył rekonstruktorom, będzie służył nam wszystkim, bo ten pierwszy etap zmiany na Cytadeli Warszawskiej - to jest (...) zmiana polegająca na otwarciu Cytadeli Warszawskiej dla całego polskiego społeczeństwa, dla warszawiaków, ale także dla tych wszystkich, którzy Warszawę odwiedzają, także dla turystów" - wyjaśnił.
Piotr Gliński podkreślił, że to jest "wielki gest Wojska Polskiego". Podziękował "za lata harmonijnej współpracy i zrozumienia" wicepremierowi, ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi. "Potrafiliśmy wzajemnie rozumieć nasze potrzeby i zbudowaliśmy tę instytucję wspólnie" - powiedział.
"Tu w tej chwili powstaje jedno z największych w Europie - być może na świecie - miejsc muzealnych. Cztery muzea: Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski. Miejsce, które będzie edukowało, które będzie przypominało - miejsce, które będzie przyjazne i otwarte" - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Przypomniał, że "zaborcy zbudowali Cytadelę, żeby zniewolić - by budziła trwogę, zniewalała ludność Warszawy i zniewalała Polskę". "My tworzymy w tej chwili miejsce przyjazne, miejsce edukacji - miejsce, gdzie nasze muzea będą wracały do historii Polski, do naszej pamięci" - mówił. "Bo muzea to przede wszystkim piękno i pamięć, a piękno i pamięć tworzą naszą wspólnotę" - powiedział Piotr Gliński.
"Budujemy także instytucje, które wzmacniają nas od strony tożsamościowej, które dbają o naszą świadomość - które są równie ważne, jak ta broń, która jest zakupywana, jak wojsko, które jest rozwijane" - mówił. "Ponieważ bez postaw patriotycznych, bez naszej tożsamości, bez odniesienia do tego, co dla nas wszystkich drogie, najważniejsze i najcenniejsze - a te odniesienia czerpiemy przede wszystkim z przeszłości i pamięci - innymi słowy bez pamięci nasza wspólnota nie jest w stanie sprostać wyzwaniom współczesności" - ocenił szef resortu kultury.
"Te muzea budujemy także dla przyszłych pokoleń. Te muzea będą służyły nam wszystkim i symbolicznie, dzisiaj to otwarcie Cytadeli dla całego polskiego społeczeństwa, o tym zaświadcza" - powiedział prof. Piotr Gliński.(PAP)
autorzy Grzegorz Janikowski, Olga Łozińska
gj/ oloz/ apiech/