12 kwietnia na poznańskiej Cytadeli pokazane zostanie Misterium Męki Pańskiej. Za każdym razem widowisko gromadzi dziesiątki tysięcy widzów.
Misterium określane jest przez organizatorów jako największe widowisko pasyjne na świecie. W Poznaniu organizowane jest z przerwami od 1998 roku. Do tej pory w misterium wzięło udział w sumie ok. miliona osób z Polski i spoza kraju.
W 2011 roku pokazano widowisko w Warszawie. Przed rokiem pokazy w stolicy Wielkopolski i w kraju zostały odwołane ze względu na minusową temperaturę i opady śniegu.
Jak powiedział PAP reżyser i pomysłodawca widowiska Artur Piotrowski, tym razem misterium odbędzie się tylko w Poznaniu.
Misterium określane jest przez organizatorów jako największe widowisko pasyjne na świecie. W Poznaniu organizowane jest z przerwami od 1998 roku. Do tej pory w misterium wzięło udział w sumie ok. miliona osób z Polski i spoza kraju.
"Te zeszłoroczne przygotowania do dwóch przedstawień, które nie doszły do skutku, były dla nas dużym wyzwaniem. Dlatego też robimy roczną przerwę od organizacji pokazu w stolicy" - powiedział.
Jak podkreślił, tegoroczne misterium będzie nie tylko dobrym przygotowaniem do Wielkanocy, ale także do kanonizacji papieża Jana Pawła II. Po raz pierwszy wydarzenia na Cytadeli będzie można śledzić przez internet.
"Transmisja przygotowywana jest z myślą o osobach, które mają małe dzieci, są chorzy lub starsi. Będą mogli przeżywać misterium razem z nami, choć oczywiście taki odbiór jest zupełnie inny niż na miejscu" - powiedział.
Jak podkreślił Piotrowski, chętni wciąż mogą zgłaszać się do wzięcia czynnego udziału w widowisku - trwają zapisy na statystów do tłumu Żydów.
"To bardzo ważna sprawa, gdy człowiek przygotowuje się do świąt przez uczestnictwo w misterium nie jako widz, ale od strony aktorskiej. Ludzie młodzi, którzy mają czas, mogą go poświęcić dla innych, a przy okazji mogą głębiej przeżyć ten wieczór" - powiedział.
Jak co roku organizatorzy liczą również na osoby i instytucje, które chciałyby wesprzeć przedsięwzięcie finansowo.
"Pod tym względem jest fatalnie. Tradycyjnie po misterium będziemy zbierali składkę - to nam bardzo pomaga dopiąć budżet" - podał Piotrowski.
Spektakl pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po jego śmierć i zmartwychwstanie. Przedstawienie trwa 80 minut.
W przygotowanie widowiska za każdym razem zaangażowanych jest ponad tysiąc osób. Spośród 200 aktorów większość to aktorzy – amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy czy prawnicy. Budowa monumentalnej sceny, składającej się z 50 ton rusztowań, zajmuje tydzień. (PAP)
rpo/ itm/