Polska po 1989 roku

01.03.2019

MKiDN: do 28 marca składanie ofert w konkursie „Wspieranie działań archiwalnych 2019”

Do 28 marca można składać oferty w ogłoszonym przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych konkursie „Wspieranie działań archiwalnych 2019” – informuje MKiDN. Do rozdysponowania wśród wnioskodawców jest 900 tys. zł.

Celem organizowanego już po raz siódmy konkursu jest "ochrona dziedzictwa kulturowego i historycznego znajdującego się w zasobach organizacji pozarządowych i innych upoważnionych w regulaminie konkursu podmiotów". Dofinansowanie otrzymują najlepsze projekty obejmujące działania związane z opracowaniem, udostępnianiem oraz zabezpieczaniem archiwaliów z zasobu oferenta.

"Projekty realizowane dzięki wsparciu z konkursu przyczyniają się do zabezpieczenia bezcennych materiałów o znacznej wartości historycznej, materiałów często do tej pory nigdzie nie udostępnianych, lub niedawno odkrytych" - powiedział dr Paweł Pietrzyk Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, cytowany w informacji prasowej.

"Nasi beneficjenci przechowują w swoich zasobach prawdziwe skarby stanowiące kopalnię wiedzy dla badaczy i historyków. Poddane właściwemu opracowaniu i zabezpieczeniu mogą zostać włączone do obiegu naukowego i udostępnione szerokiemu gronu odbiorców" - dodał Pietrzyk.

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych podała, że od 2016 r. dotacje na ratowanie bezcennych zasobów archiwalnych otrzymało blisko 80 beneficjentów. W ubiegłych edycjach, wśród poddanych opracowaniu, konserwacji i zabezpieczaniu archiwaliów, znalazły się m.in. rękopisy, księgi, pergaminy, fotografie, mapy, nagrania dźwiękowe, materiały ze spuścizn ludzi kultury i nauki. Łączna wysokość przekazanych do tej pory środków wynosi ponad 3 mln zł.

Konkurs organizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Termin składania wniosków upływa 28 marca o godz. 16. Szczegółowe informacje nt. konkursu, jego regulamin oraz wzór oferty dostępne są na stronie internetowej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych: https://www.archiwa.gov.pl/pl/dla-uzytkownikow/wsp%C3%B3%C5%82praca,-projekty,-dotacje/dotacje-ndap/4919-konkurs-%E2%80%9Ewspieranie-dzia%C5%82a%C5%84-archiwalnych-2019%E2%80%9D. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL