Osobne wnioski o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych i poszukiwań zabytków wprowadziło rozporządzenie ministra kultury ws. prowadzenia prac konserwatorskich - przypomniał resort w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.
Jak czytamy na stronie MKiDN, nowe przepisy "wychodzą naprzeciw oczekiwaniom poszukiwaczy zabytków". "Po 1 stycznia 2018 r. kilkukrotnie wzrosła liczba wydawanych pozwoleń na poszukiwania zabytków. Liczę, że uproszczenie procedury uzyskiwania pozwoleń zachęci kolejne osoby do legalnego poszukiwania zabytków. Cieszę się z dobrej i konstruktywnej współpracy ze środowiskiem poszukiwaczy, nie tylko w pracy nad projektem rozporządzenia, ale i w dyskusji nad głębszą zmianą w zakresie regulacji dotyczących poszukiwania zabytków" – powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin, cytowana w komunikacie.
Wiceszefowa MKiDN wyraziła także nadzieję, że "konsultacje środowiskowe, prowadzone przez Polski Związek Eksploratorów, pozwolą na wypracowanie dalszych zmian legislacyjnych, które pogodzą działalność prawdziwych pasjonatów historii z potrzebą właściwego zabezpieczenia dziedzictwa archeologicznego".
Nowe przepisy wprowadziły osobne wnioski o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych oraz poszukiwań ukrytych i porzuconych zabytków. W sposób analogiczny rozdzielono regulację dotyczącą zawartości tych pozwoleń. W myśl rozporządzenia pozwolenie na badania archeologiczne i na poszukiwanie zabytków musi zawierać, poza wskazaniem wnioskodawcy i osób kierujących poszukiwaniami bądź prowadzących ich samodzielnie, załącznik z mapą topograficzną, na której oznaczone jest miejsce prowadzenia badań i poszukiwań zabytków.
W rozporządzeniu doprecyzowano także wykonywanie obowiązków informacyjnych, związanych z poszukiwaniem zabytków. Obecnie pozwolenie to może wprowadzać warunek zawiadomienia wojewódzkiego konserwatora zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia wskazanych w pozwoleniu poszukiwań zabytków przynajmniej dwa dni przed dniem rozpoczęcia poszukiwań, a także warunek przekazania wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków przez osobę kierującą poszukiwaniami zabytków imion i nazwisk osób biorących udział w poszukiwaniach zabytków przynajmniej dwa dni przed rozpoczęciem poszukiwań.
Rozporządzenie usprawnia również proces dokonywania przez strony decyzji zawiadomień kierowanych do organu ochrony zabytków o okolicznościach dotyczących realizacji pozwolenia. Zawiadomienia, wskazane jako warunek pozwolenia, mogą być dokonywane nie tylko pisemnie lub poprzez faks, ale również za pomocą poczty elektronicznej. Adres mailowy wojewódzkiego konserwatora zabytków powinien być podany w Biuletynie Informacji Publicznej.
Resort przypomniał także, że na mocy obowiązującego prawa poszukiwanie ukrytych i porzuconych zabytków ruchomych, w tym archeologicznych, przy pomocy urządzeń elektronicznych, technicznych i sprzętu do nurkowania jest dozwolone pod warunkiem uzyskania pozwolenia właściwego dla miejsca poszukiwań wojewódzkiego konserwatora zabytków. "Osoba poszukująca zabytków musi pamiętać o obowiązkach wynikających z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z przepisami zabytki archeologiczne są własnością Skarbu Państwa, dlatego ewentualna umowa sprzedaży wydobytych zabytków archeologicznych jest nieważna" - przypomniało MKiDN.
Rozporządzanie z dn. 2 sierpnia br. ws. prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich i badań konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków albo na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz robót budowlanych, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, a także badań archeologicznych i poszukiwań zabytków weszło w życie 23 sierpnia.(PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ agz/