Rzeźba Chrystusa Frasobliwego z lwowskiej kaplicy Boimów, poddana badaniom i pracom konserwatorskim w Polsce, wróciła na Ukrainę – poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Dzisiejsze wydarzenie stanowi zwieńczenie długiego procesu badawczego i konserwatorskiego. Chciałbym wyrazić wdzięczność konserwatorom zabytków, historykom sztuki i wszystkim osobom zaangażowanym w niełatwy proces renowacji rzeźby Chrystusa Frasobliwego” – napisał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w liście odczytanym podczas wernisażu wystawy "To czego nie widać", który odbył się poniedziałek w Muzeum Johanna Pinsla we Lwowie.
Na wystawie oprócz rzeźby prezentowane są też wyniki badań nad nią przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badaczy i konserwatorów zabytków.
"Jak niejednokrotnie wszyscy podkreślamy, nie ma przyszłości bez przeszłości. Naszym obowiązkiem jest zachowanie spuścizny dla przyszłych pokoleń. Instytut Polonika objął kaplicę Boimów – jeden z najcenniejszych zabytków Lwowa – kompleksową opieką badawczą, a z czasem konserwatorską" – podkreślił minister Sienkiewicz.
Najważniejszym elementem ekspozycji prezentowanej we Lwowie jest ponad czterystuletnia figura Chrystusa Frasobliwego, którą udało się uratować po dwóch latach prac konserwatorskich prowadzonych przez Instytut Polonika we współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki oraz lwowskimi służbami konserwatorskimi.
"Wykonana z wapienia ponad czterystuletnia rzeźba w 2021 roku po raz pierwszy została zdjęta z kopuły kaplicy i przewieziona do pracowni konserwatorskiej. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie figura została przetransportowana do Polski i tam poddana konserwacji. Pod koniec ubiegłego roku warszawiacy i turyści mogli ją podziwiać w Galerii +Okno na Kulturę+ na Krakowskim Przedmieściu" – przypomniał szef resortu kultury.
Minister Sienkiewicz podziękował dyrektorowi Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego – Tarasowi Wozniakowi - oraz dyrektorce Instytutu Polonika – Dorocie Janiszewskiej-Jakubiak, a także władzom ukraińskiej Fundacji Rozwoju Edukacji i Nauki Bankowej za "zakończone sukcesem zwieńczenie długiego procesu badawczego i konserwatorskiego".
Rzeźba Chrystusa Frasobliwego powstała jako zwieńczenie kopuły kaplicy Boimów we Lwowie, która ma wysokość ok. 30 m. (PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ aszw/