Zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie, kościół parafialny salezjanów św. Józefa w Przemyślu i kościół filialny św. Krzyża w Obornikach, to niektóre obiekty nominowane w konkursie "Zabytek Zadbany" - poinformowało MKiDN. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 18 kwietnia w Zamościu.
"Zabytek zadbany" to coroczny konkurs, ogłaszany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nad którym nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 r. podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Przedsięwzięcie ma na celu promocję właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów zabytkowych.
"To bardzo ważne żeby dbać o zabytki. Dbanie o dziedzictwo kultury to dbanie o pozostałości po naszych przodkach. Zabytki to znaki pamięci zbiorowej, mają wielkie znaczenie dla nauki o naszych dziejach" - powiedziała wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin, cytowana w komunikacie MKiDN.
Nominowani w kategorii utrwalenie wartości zabytkowej obiektu to: kaplica Hochberga przy kościele Świętego Wincentego i Świętego Jakuba – obecnej katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu (Dolnośląskie), kościół parafialny Świętej Jadwigi Śląskiej w Miłkowie, (Dolnośląskie), kościół parafialny Świętego Jacka w Chochołowie (Małopolskie), kościół parafialny salezjanów Świętego Józefa w Przemyślu (Podkarpackie).
W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu nominację otrzymał park-arboretum w Gołuchowie (Wielkopolskie).
Nominacje w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych uzyskały: dawna trafostacja, obecnie Trafostacja Sztuki w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie), dwór Purgoldów w Psieniu-Ostrowie (Wielkopolskie), zespół pałacowo-parkowy, obecnie siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie (Śląskie).
W kategorii architektura i konstrukcje drewniane nominowane zostały: kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, (Śląskie), kościół filialny Świętego Krzyża w Obornikach (Wielkopolskie).
Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna wraz z chodnikiem podstawowym w pokładzie 510, obecnie obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Śląskie) i dawna hala walcowni cynku, obecnie Muzeum Hutnictwa Cynku "Walcownia" w Katowicach-Szopienicach (Śląskie) otrzymały nominację w kategorii architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne.
NID poinformował, że nagrodę w kategorii specjalnej: właściwe użytkowanie i trwała opieka nad zabytkiem otrzymał kościół ewangelicko-augsburski w Pasymiu (Warmińsko-mazurskie).
Laureaci i wyróżnieni w konkursie zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia w Zamościu.
Tego dnia w Zamościu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków i kampanii społecznej "Krajobraz mojego miasta" odbędzie się premiera filmu pt. "Krajobraz mojego miasta" połączona z panelem merytorycznym na temat zarządzania przestrzenią publiczną. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
edytor: Paweł Tomczyk
ksi/ pat/