Do konkursu zgłoszono 100 zabytków, etap oceny formalnej pomyślnie przeszło 88 obiektów z 16 województw – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gala nagrody odbędzie się w listopadzie 2022 r.
Konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami – prowadzonych wzorowo prac badawczych, konserwatorskich, rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, a także systematycznych działań na rzecz właściwego utrzymania zabytków. Jury konkursu w każdej kategorii nominuje do czterech obiektów, spośród których jeden uzyskuje tytuł laureata, a trzy pozostałe – wyróżnienia. Laureatami nagród w kategorii specjalnej w tym roku zostały: Zamek Książ w Wałbrzychu oraz kamienica przy al. Tadeusza Kościuszki 14 w Częstochowie.
W kategorii utrwalenia wartości zabytkowej nominacje otrzymały: Ratusz w Brzegu, kościół rektorski Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie, mauzoleum rodu Guttlerów w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim oraz budynek ptaszarni, altana nad stawem i mur ogrodzeniowy we wrocławskim ZOO.
Nominacje w kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu uzyskały: cmentarz z żołnierzy I wojny światowej w Błoniu w województwie małopolskim, wieża widokowa wraz z otoczeniem w Cedyni, lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim w Dołujach w województwie zachodniopomorskim i fort pancerny „Łapianka” w Krakowie
W kategorii adaptacji obiektów zabytkowych nominacje otrzymały: kamienica przy ul. Rycerskiej 10 w Gdańsku, Dom Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim, budynek synagogi w Sompolnie w województwie wielkopolskim i siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej w Żaganiu w województwie lubuskim.
Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymają tablice "Zabytku Zadbanego" do oznakowania obiektów. Przyznanie nagród laureatom i wyróżnionym wyłonionym oraz wręczenie tytułów laureatów kategorii specjalnej nastąpi na uroczystej gali w listopadzie tego roku.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/