„Mnisi i Hutnicy” – pod taką nazwą rusza wspólny projekt turystyczny Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Opactwa Cystersów w Wąchocku. Zakłada on m.in. jeden bilet dla zwiedzających muzeum i klasztor oraz wspólne przedsięwzięcia kulturalne.
„Nie musieliśmy niczego wymyślać na siłę, związki wąchockich cystersów z przemysłem w dolinie rzeki Kamiennej sięgają średniowiecza. Bez ich działalności nie byłoby ani miasta Wąchocka ani Starachowic” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski. Przypomniał, że w 1789 roku to właśnie cystersi wybudowali pierwszy wielki piec na terenie dzisiejszych Starachowic. „Siedzibę muzeum od wąchockiego opactwa dzieli zaledwie parę kilometrów” – dodał.
Władzom muzeum i opactwu zależy na tym, aby turyści odwiedzający okolicę mogli zwiedzić oba miejsca. W ramach projektu „Mnisi i hutnicy” zaproponowane będą wspólne bilety, uprawniające do zwiedzenia obu obiektów. „Niezależnie od tego, gdzie turysta rozpoczyna swoją podróż, czy w Wąchocku czy w Starachowicach, może kupić bilet z dwoma kuponami. Dla turysty pozostaje pamiątkowa pocztówka z miejscem na okolicznościowe pieczątki z muzeum i opactwa” wyjaśnił Kołodziejski.
Jak podkreślił Kołodziejski, zakup biletu nie zobowiązuje jednak turysty do zwiedzenia miejsc w ciągu określonego czasu. „Pozostały kupon uprawniający do poznania drugiej atrakcji może wykorzystać w dowolnym terminie” – powiedział.
Oprócz „podwójnego” biletu planowane są wspólne działania kulturalno-edukacyjne. 10 sierpnia odbędzie się festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”. „W skali kraju jest bardzo dużo rekonstrukcji historycznych skupiających się głównie na zmaganiach militarnych. My skoncentrujemy się przede wszystkim na życiu codziennym. Piknik odbędzie się na terenie opactwa” – wyjaśnił Kołodziejski. Głównym celem pikniku będzie przedstawienie związków mnichów świętokrzyskich i dawnych hutników. „Chcemy również opowiedzieć trochę o życiu codziennym średniowiecznych zakonników. Będzie też kuchnia, ziołolecznictwo i inne warsztaty” – dodał. Udostępnione również będą miejsca zamknięte na co dzień dla turystów.
Trzecim elementem projektu jest przygotowanie albumu fotograficznego poświęconego wspólnej historii mnichów i hutników. Pomysłodawcy zapewniają, że jeżeli projekt będzie cieszył się zainteresowaniem turystów, zostanie rozbudowany w kolejnych latach.
Początki Opactwa Cystersów w Wąchocku sięgają lat 70-tych XII wieku. Od początku zajmowało się ono m.in. działalnością gospodarczo-przemysłową. W 1270 roku zakończono odbudowę klasztoru po zniszczeniach spowodowanych najazdami mongolskimi z 1260 i 1289 roku.
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczęło działalność 1 stycznia 2001 roku. Na ośmiu hektarach można obejrzeć obiekty dwóch zakładów wielkopiecowych działających w latach 1841-1901 i 1899-1968. W muzeum można obejrzeć stałą wystawę paleontologiczną oraz samochody produkowane w zakładach FSC Star w XX wieku. (PAP)
mjk/ je/