Na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanęła naczepa ekspozycyjna, w której prezentowany jest multimedialny spektakl „Iskry Niepodległej”. Darmowe widowisko można zobaczyć do niedzieli.
W piątek na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się premiera widowiska multimedialnego "Iskry Niepodległej", przygotowanego przez Biuro Niepodległa, umieszczonego w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej.
"Iskry niepodległej to z naszego punktu widzenia miejsce spotkań różnych pokoleń, które polecamy w ramach rodzinnych spacerów, ponieważ język, którym opowiadamy tą historię jest językiem młodych" - mówił w trakcie prezentacji kierownik Działu Promocji i Projektów Kulturalnych w Biurze Niepodległa Marek Kosiorek.
Wyjaśnił, że spektakl, który trwa ok. 20 min, jest barwnym teledyskiem, którym twórcy próbują przyciągnąć uwagę, zagrać na emocjach i zachęcić do tego żeby już po wyjściu każdy zgłębił historię, która go szczególnie zainteresowała.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt podkreślił, że od lat głosi, że trzeba się chwalić nie tylko heroicznymi i tragicznymi wątkami w naszych dziejach, ale nie mniej mocno, prezentować osiągnięcia i czyny polskich obywateli, ludzi z polskiej ziemi. "Jest mi to bliskie również dlatego, że dla nas - jako zespołu pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który buduje oddział na Westerplatte, myślą przewodnią są sukcesy tych wszystkich, którzy od roku 1919 sprawili, że wiele przeszkód, zdawać by się mogło nie do przezwyciężenia, jednak zostało przezwyciężonych na różnych polach" - oznajmił.
"Nasza wiedza i głębokie przekonanie, że załoga z Westerplatte to byli ludzie niezwykli, innowacyjni, dzielni i nieustępujący przed przeszkodami, to jest element tej rzeczywistości społecznej, o której w szerszym zakresie mówi projekt przygotowany przez biuro +Niepodległa+" - dodał dyrektor MIIWŚ.
Na wystawie za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych zaprezentowane zostały fakty i postaci tworzące opowieść o potencjale polskiej wspólnoty.
Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik. Dodatkowo elementy graficznie zostały wykreowane przez sztuczną inteligencję.
Wystawa "Iskry Niepodległej" w 2023 roku odwiedzi około 100 miejscowości w całej Polsce. W Gdańsku będzie dostępna do 23 lipca. Widowisko jest prezentowane od godz. 12 do godz. 20. Darmowe pokazy odbywają się co 30 minut.
Szczegóły i pełną trasę Iskier Niepodległej można znaleźć na stronie: https://iskryniepodleglej.pl/ (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/