Muzeum Wsi Kieleckiej odtworzy stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego charakterystyczne dla przedstawicieli różnych zawodów z małych miasteczek Kielecczyzny – poinformowała PAP rzeczniczka instytucji Beata Ryń.
Projekt realizowany będzie przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa. Pierwszy etap zakłada intensywne badania historyczne prowadzone w terenie oraz archiwach. „W ramach badań pracownicy muzeum odwiedzą różne zakątki województwa, będą prowadzone kwerendy w archiwach. Będziemy chcieli kupić ok. 100 fotografii z tamtego okresu, zarówno pracowników jak i wnętrz zakładów” – powiedziała w środę PAP Ryń.
Badania terenowe oraz tworzenie kwerend ma zakończyć się do jesieni. Wtedy ruszy najciekawsza część projektu polegająca na szyciu historycznych strojów. „Będzie to 20 sztuk ubrań charakterystycznych dla różnych zawodów. Będzie m.in. kostium aptekarki, urzędniczki z poczty, karczmarki, karczmarza” – powiedziała.
Stroje będą szyte w konkretnych rozmiarach „na miarę osób zatrudnionych w naszym muzeum, tak więc pracownicy zamienią się w aktorów, czy też modeli i modelki. ”W ten sposób stroje będą prezentowane na różnego rodzaju imprezach plenerowych, m.in. w galerii handlowej.
Zgodnie z założeniami, retro pokazy będą prezentowane z komentarzem etnograficznym oraz wyjaśnieniem historyków. Ta część projektu będzie realizowana dopiero w 2015 roku.
Realizacja projektu „Z szafy prababci” będzie kosztowała 80 tys. zł, z czego 50 tys. zł to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność z początkiem 1977 roku. W jego skład wchodzą Park Etnograficzny w Tokarni (pow. kielecki), Dworek Laszczyków w Kielcach, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (pow. skarżyski) oraz pojedyncze obiekty „in situ” w Bodzentynie, Szwarszowicach i Kakoninie. (PAP)