Wykorzystywanie filmu dokumentalnego, jako narzędzia edukacji o Auschwitz i Holokauście, będzie głównym tematem konferencji metodycznej, która odbędzie się pod koniec sierpnia w Muzeum Auschwitz – podały w czwartek służby prasowe Miejsca Pamięci.
„Osią dyskusji będzie pytanie, jak wykorzystywać film dokumentalny w edukacji o Auschwitz i Holokauście. W ramach jednego z bloków tematycznych pokazane będą fragmenty filmów dokumentalnych z serii +Historia Auschwitz w 33 przedmiotach+, które wyprodukowała telewizja Polsat. W programie mowa będzie również o edukacyjnym filmie +Historia getta warszawskiego+, a także obrazach +Lubelskie ślady akcji Reinhardt+ oraz +Trzy minuty zawieszone w czasie+” – powiedział Łukasz Lipiński z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Jak dodał, uczestnicy będą mogli zwiedzą także teren byłego niemieckiego obozu z wykorzystaniem nowej aplikacji „Auschwitz in front of your eyes”.
Konferencja adresowana jest do nauczycieli i edukatorów. „Może w niej wziąć udział 100 osób. Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie możliwości wykorzystania wiedzy zdobytej w trakcie konferencji we własnych działaniach” – powiedziała dr Maria Martyniak z należącego do Muzeum Auschwitz - Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Konferencja odbędzie się w oświęcimskim miejscu pamięci w dniach od 25 do 27 sierpnia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 27 lipca. Nauczyciele oraz edukatorzy, którzy chcą wziąć udział, mogą się już rejestrować na pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej muzeum.
Organizatorami konferencji metodycznej „Ludzie – miejsca – przedmioty. Film dokumentalny jako narzędzie edukacji o Auschwitz i Holokauście” są Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście prowadzi wszystkie działania edukacyjne muzeum.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/