Głos prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego, w obliczu rosyjskiej inwazji, licznych zbrodni wojennych i ludzkiej tragedii, może popłynąć z Muzeum Auschwitz – oświadczyła w poniedziałek instytucja odnosząc się do doniesień mediów z Izraela o odmowie udzielenia mu głosu przez instytut Yad Vashem.
„Media izraelskie informują, iż rzekomo nie wszędzie jest przestrzeń dla wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. W obliczu rosyjskiej inwazji, licznych zbrodni wojennych i ludzkiej tragedii, ten głos może popłynąć z Muzeum Auschwitz” – brzmi tweet opublikowany w poniedziałek wieczorem na profilu muzeum.
Stanowisko to na Twitterze skomentował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Podkreślił, że jest to potężne przesłanie płynące z Miejsca Pamięci. „Prezydent Ukrainy otrzyma platformę, by opowiedzieć światu o zbrodniach Putina” – napisał.
Internetowa gazeta Times of Israel w niedzielę wieczorem podała, że Ukraina miała się zwrócić do jerozolimskiego instytutu Yad Vashem o zorganizowanie wiecu, podczas którego transmitowane byłoby przemówienie prezydenta Ukrainy. Jego przesłanie miało być skierowane do Izraelczyków. Ukraina liczyła, że wydarzenie wpłynęłoby na opinię publiczną i wsparcie dla niej.
Jak podaje serwis, powołując się na izraelski dziennik Haaretz, instytut „podobno odrzucił” wniosek tłumacząc to obawą, iż mogłoby dojść do porównywania rosyjskiej inwazji na Ukrainę i Holokaustu.
Jerozolimski instytut Yad Vashem zajmuje się upamiętnianiem ofiar Holokaustu. Prowadzi działalność badawczą i edukacyjną.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/