Muzeum Auschwitz wydłuży w sierpniu godziny otwarcia Miejsca Pamięci w związku z dużym zainteresowaniem odwiedzających - w lipcu zwiedziło je 43 tys. osób. W sierpniu muzeum otwarte będzie w godzinach od 8 do 20.30 – podała w środę placówka.
Łukasz Lipiński z biura prasowego muzeum podał, że spośród ponad 43 tys. osób, które zwiedziły były obóz w lipcu, połowę stanowiły osoby z zagranicy.
„Obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania odwiedzających wizytą w Miejscu Pamięci, zwłaszcza osób indywidualnych. Zaraz po ponownym otwarciu ich liczba wynosiła poniżej 1 tys. dziennie. W tej chwili przekracza ona 2 tys. Dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć czas, w którym muzeum jest otwarte. Zachowane jednak zostaną wszystkie limity wprowadzone w związku z wymogami sanitarnymi. Zależy nam, aby zwiedzanie było jak najbezpieczniejsze” - powiedział wicedyrektor muzeum Andrzej Kacorzyk.
Paweł Sawicki z biura prasowego wyjaśnił, że w godzinach od 8 do 16 zwiedzanie będzie się odbywało wyłącznie w grupach z przewodnikiem. „Od godz. 16 dostępne będą bezpłatne karty wstępu dla osób, które chcą zwiedzić Miejsce Pamięci samodzielnie. Wszyscy chętni powinni zaopatrzyć się w nie na stronie visit.auschwitz.org. Od 1 sierpnia rezerwacji będzie można dokonywać na 90 dni przed terminem wizyty” – poinformował.
Andrzej Kacorzyk zaapelował, by odwiedzający, którzy rezerwują w internecie karty wstępu na samodzielne zwiedzanie, ale z jakichkolwiek powodów nie będą mogli przyjechać do Muzeum, informowali placówkę o rezygnacji ze zwiedzania. „W ten sposób więcej osób będzie miało możliwość wejścia na historyczny teren, bowiem takie karty wstępu są pobierane na miejscu” – wyjaśnił.
Muzeum otworzyło nową księgarnię w historycznym budynku bramy głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. „Jest to duża przestrzeń, która umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu. (…) Odwiedzający mogą korzystać z ich pomocy eksperckiej w doborze odpowiednich książek” – powiedziała szefowa wydawnictwa Muzeum Jadwiga Pinderska-Lech.
Łukasz Lipiński przypominał, że wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie karty wstępu. Wizyta rozpoczyna się w byłym Auschwitz I.
Wstęp na teren Miejsca Pamięci jest bezpłatny. Placówka wprowadziła jednak możliwość przekazania darowizny w momencie rezerwacji poprzez specjalny system. Do tej pory odwiedzający wsparli w ten sposób Miejsce Pamięci sumą ponad 41 tys. zł.
Dla zachowania bezpieczeństwa zwiedzanie z przewodnikiem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywa się w mniejszych niż dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona została liczba osób łącznie przebywających na terenie. W Miejscu Pamięci obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach zostały umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła bramka dezynfekcyjna.
Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa, minimalizująca liczbę miejsc, w których odwiedzający przechodzą obok siebie. Wewnątrz budynków można poruszać się wyłącznie wytyczoną, jednokierunkową trasą.
Muzeum zostało zamknięte z powodu epidemii COVID-19 12 marca. Ponownie zwiedzać je można od 1 lipca.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/aszw/