Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dachu jednego z poobozowych bloków na terenie tak zwanego obozu macierzystego. Placówka ogłosiła przetarg, który ma wyłonić wykonawcę robót. Termin składania ofert upływa 18 lipca. Prace mają się zakończyć w 2024 r.
Muzeum zakomunikowało w poniedziałek, że budynek położony jest na terenie dawnego obozu macierzystego Auschwitz I. Nie jest wykorzystywany do celów wystawienniczych. Pełnione są w nim funkcje administracyjna i mieszkalna.
Placówka podała w specyfikacji przetargowej, że celem prac jest przede wszystkim remont i wzmocnienie konstrukcji dachu. Prace obejmą też konserwację poddasza, kominów oraz stolarki, zarówno okiennej, jak i drzwiowej. Zamontowane zostaną drzwi przeciw pożarowe. W ponownym kryciu dachu wykorzystane zostaną historyczne dachówki.
Wykonawca, z którym podpisana zostanie umowa, będzie miał 39 tygodni na wywiązanie się z zadania. Prace rozpisane zostały na dwa etapy. Pierwszy ma być wykonany do końca tego roku, a drugi w 2024 rok. Wartość szacunkowa zamówienia wynosi 1,7 mln zł netto.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/