Epoka nowożytna

15.12.2019

Muzeum Gdańska wzbogaciło się o oryginalny kafel z Wielkiego Pieca Dworu Artusa

Dorota Karnkowska przekazuje do zbiorów Muzeum Gdańska na ręce dyrektora placówki Waldemara Ossowskiego oryginalny kafel zabytkowego Wielkiego Pieca z Dworu Artusa. Fot. PAP/A. Warżawa Dorota Karnkowska przekazuje do zbiorów Muzeum Gdańska na ręce dyrektora placówki Waldemara Ossowskiego oryginalny kafel zabytkowego Wielkiego Pieca z Dworu Artusa. Fot. PAP/A. Warżawa

W niedzielę odbyło się przekazanie oryginalnego kafla z Wielkiego Pieca – zabytku z XVI w., będącego ozdobą Wielkiej Hali gdańskiego Dworu Artusa. Obiekt został zrujnowany podczas II wojny światowej, a dekoracyjne kafle uległy zniszczeniu lub rozproszeniu.

Darczyńcy - Dorota i Stanisław Karnkowscy z Warszawy - otrzymali kafel w spadku po zmarłej mamie pani Doroty. Kafel był przechowywany u nich w mieszkaniu, a kilka miesięcy przed śmiercią mama postanowiła przekazać go do Muzeum Gdańska, którego oddziałem jest Dwór Artusa.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy muzeum Andrzej Gierszewski, gdański Dwór Artusa był miejscem spotkań elit dawnego Gdańska, a Wielka Hala, do której ogrzewania powstał wysoki na pond 10 m Wielki Piec, jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem Dworu. Tu odbywały się uczty, spotkania, uroczystości.

CZYTAJ TAKŻE

Wielki Piec powstał w XVI w. Jego autorem jest duński artysta Georg Stelzner. Dzieło wykonane jest z 525 ręcznie zdobionych, ceramicznych kafli, o wysokiej wartości artystycznej. Znajdują się na nich wizerunki ówczesnych monarchów, a przekaz całego dzieła nawołuje do zgody i tolerancji religijnej.

Zbudowany do ogrzewania Wielkiej Hali piec pełnił w rzeczywistości tę funkcję bardzo krótko. Ze względu na swoją wartość artystyczną oraz wyróżniającą go wielkość pełnił głównie funkcje dekoracyjne i ideowe. Gierszewski zaznaczył, że Wielki Piec jest największym nowożytnym piecem kaflowym w Europie.

Jak wyjaśnił Gierszewski, piec został zrujnowany pod koniec II wojny światowej. Dekoracyjne kafle uległy zniszczeniu lub rozproszeniu. W latach 1994-1995 piec został zrekonstruowany w oparciu o 460 oryginalnych kafli, które zostały przekazane przez instytucje i osoby prywatne, a pozostałe zrekonstruowano. Przekazany w niedzielę kafel przedstawia arcyksięcia austriackiego Ferdynanda I Habsburga, późniejszego króla niemieckiego i Świętego Cesarza Rzymskiego.

Gierszewski podkreślił, że podobne kafle mogły przetrwać okres powojenny i daje nadzieję, że do gdańskich muzeów, dzięki kolejnym darczyńcom, będą mogły powrócić inne zaginione w czasie II wojny światowej zabytki. (PAP)

Autor: Marcin Szywała

mss/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL