Pod hasłem „Oddział Od/Nowa” Muzeum Hutnictwa w Chorzowie rozpoczyna prace nad nowym programem funkcjonowania Oddziału Historii Miasta i Regionu, czyli byłego Muzeum w Chorzowie. Ma to być projekt oparty o dialog i konsultacje. Pod koniec roku ma powstać raport z wnioskami.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przy ul. Metalowców 4a to powstałe pod koniec 2021 r. pierwsze w Polsce muzeum prezentujące na przykładach Huty Kościuszko/Królewska i Batory/Bismarck historię hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej.
W budynku byłej hutniczej elektrowni z 1895 r. powstała nowoczesna placówka, w której prezentowane są wielkie hutnicze maszyny i filmowe wspomnienia byłych pracowników, którzy opowiadają o pracy w hucie oraz swoim codziennym życiu. Muzeum organizuje też liczne imprezy tematyczne.
Muzeum jest Instytucją Kultury Miasta Chorzów. Jego utworzenie było możliwe dzięki projektowi "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" przeprowadzonemu w partnerstwie z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – liderem. Chorzowska placówka otrzymała dzięki temu 15 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.
Od początku 2022 r. Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. To wynik decyzji władz miasta z 2021 r., łączącej w jedną instytucję Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (wówczas w organizacji) i b. Muzeum w Chorzowie (Muzeum Hutnictwa było początkowo jego oddziałem).
Teraz Muzeum Hutnictwa szuka koncepcji dla dawnej miejskiej placówki przy ul. Powstańców. "Muzea się zmieniają, podobnie jak nasza rzeczywistość. Wokół nas istnieje wiele narracji i pojęć dziedzictwa. Mamy do dyspozycji mnogość sposobów doświadczania i komunikacji, nowoczesne media i coraz bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencję. A z drugiej strony wiekowe muzealia" – zasygnalizował dyrektor instytucji Adam Kowalski.
"Jak w tym kontekście myśleć o historii Chorzowa? O zmieniających się potrzebach zwiedzających? Jak ciekawie opowiadać miasto w przestrzeniach muzeum? Czy stałe wystawy historyczne mają jeszcze sens? Czy możliwy jest tu konsensus, skoro nie wiemy, jaki odbiorca przekroczy muzealne drzwi za trzy czy pięć lat?" – pytał dyrektor. "Nie znam odpowiedzi na te pytania, ale jestem pewien, że jedynie włączając szerokie grono potencjalnych odbiorców, będziemy mogli próbować na nie wspólnie odpowiedzieć" – zaznaczył Kowalski.
W projekcie "Oddział Od/Nowa" przez kilka miesięcy 2023 roku organizowane będą spotkania, interakcje i konsultacje społeczne – stacjonarne i on-line. 20 kwietnia odbędzie się seminarium z udziałem ekspertów z całego kraju. Planowane są sesje generowania pomysłów, moderowane dyskusje, wspólna praca warsztatowa, wymiana myśli na forach internetowych i letni piknik w oddziale muzeum.
Konsultacje społeczne prowadzone będą przez dr hab. Kingę Annę Gajdę, ekspertkę zawodowo związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, która badawczo zajmuje się analizą procesów partycypacyjnych w muzeach, oraz Piotra Michałowskiego, wiceprezydenta Europejskiej Sieci Centrów Kultury ENCC w Brukseli, niezależnego eksperta Rady Europy ds. szlaków kulturowych. Wynikiem ich prac będzie publikacja pod koniec tego roku raportu m.in. z wytycznymi i rekomendacjami dot. sposobów redefiniowania formy i treści Oddziału Historii Miasta i Regionu.
"Współczesne muzeum to miejsca interpretowania pamięci, spotkania i dyskusji. Projekt +Oddział Od/Nowa+ to ważny krok w rozwoju chorzowskiego muzeum i działanie w takim kierunku" – wskazała Gajda. "Rozwiązania stosowane zazwyczaj tylko w największych muzeach teraz wykorzystamy również w muzeum o lokalno-regionalnej skali. Dzięki szerokim konsultacjom społecznym, muzeum będzie w stanie lepiej odpowiadać na rozpoznane potrzeby mieszkańców oraz turystów" - zadeklarowała.
O realizacji projektu "Oddział Od/Nowa" Muzeum Hutnictwa ma informować na swojej stronie: muzeumhutnictwa.pl oraz w mediach społecznościowych, w tym na profilu projektu.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mk/