Kultura i sztuka po 1989 roku

14.10.2017

Muzeum Inżynierii Miejskiej odnawia zabytkowy hangar w Czyżynach

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie odnawia zabytkowy hangar w Czyżynach. Powstanie w nim nowy oddział placówki, w którym znajdą się wielkogabarytowe obiekty, m.in. samochody i autobusy. Są szanse, że już w przyszłym roku hangar będzie dostępny dla zwiedzających.

„Całkowity remont hangaru lotniczego, a także uporządkowanie otaczającego go dwuhektarowego terenu potrwa jeszcze kilka lat” – powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej (MIM) Robert Salisz.

Jak dodał, obecnie Muzeum przygotowuje zgodnie - z wytycznymi konserwatora zabytków - projekt, który określi sposób zagospodarowania hangaru oraz oszacuje związane z tym koszty. „Na początku 2018 r. będziemy gotowi do aplikowania o środki unijne, jeżeli uda się je pozyskać w przyszłym roku, to rok 2020 jest realnym terminem ukończenia remontu i udostępnienia całej filii zwiedzającym” – stwierdził wicedyrektor.

Nie czekając na koniec remontu, Muzeum chce już w przyszłym roku udostępnić hangar zwiedzającym. Prezentowane byłyby tam zbiory Muzeum Ratownictwa, które nie mają do dzisiaj swojej stałej siedziby. „Rozpoczynamy pracę nad opracowaniem koncepcji wykorzystania hangaru, ale na pewno chcemy aby było to miejsce nie tylko prezentowania ekspozycji, ale również organizacji wydarzeń kulturalnych, także na otwartej przestrzeni przed hangarem" - wyjaśnił wicedyrektor.

Salisz zwrócił uwagę, że przed terenem hangaru znajdzie się park, który obecnie aranżuje miasto Kraków i który stworzy wraz z hangarem jednolitą przestrzeń wypoczynku i spędzania wolnego czasu.

Hangar przy ul. Izydora Stella-Sawickiego należał do dawnego lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny funkcjonującego w latach 1912-63. Po likwidacji lotniska w latach 60. XX w. teren hangaru na ponad 30 lat przejęło MPK na zajezdnię autobusową.

Niemal 80-letni budynek liczy 2 tys. m kw. Obecnie MIM remontuje – dzięki środkom Gminy Miejskiej Kraków przy wsparciu SKOZK – olbrzymie, ośmioskrzydłowe wrota obiektu. MIM zamierza też odtworzyć pomieszczenia maszynowni hangaru, oraz rozebrać wtórne dobudówki gospodarczo-magazynowe zlokalizowane od strony północnej i wschodniej hangaru. W ubiegłym roku odnowiony został dach hangaru.

Muzeum Inżynierii Miejskiej ma już jedną swoją filię w nowohuckich Czyżynach – Ogród Doświadczeń w Parku Lotników Polskich. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

edytor: Paweł Tomczyk

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL