Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2020

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie uzyskało samodzielność

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie będzie od połowy lutego samodzielną instytucją kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek radni województwa mazowieckiego. Obecnie placówka stanowi oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Istniejące od ponad 60 lat Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jest jedyną w Polsce i na świecie instytucja muzealną poświęconą wybitnemu poecie doby renesansu. Rocznie muzeum odwiedza ponad 28 tys. osób.

Zdaniem wicemarszałka woj. mazowieckiego, Rafała Rajkowskiego, placówka ma naturalny potencjał do tego, aby stać się samodzielną instytucją, budującą własną pozycję na mapie kulturalnej Mazowsza. "Chcemy, aby muzeum mogło dalej rozwijać się i to z jeszcze większą dynamiką" – podkreślił Rajkowski. Według niego samodzielność otworzy drogę do pozyskania pieniędzy zewnętrznych na rozwój, poszerzanie oferty muzealnej czy dostosowywanie jej do oczekiwań współczesnego odbiorcy.

Marszałek zapewnił jednocześnie, że odłączenie muzeum Kochanowskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu nie odbije się niekorzystnie na zatrudnionych w Czarnolesie pracownikach. W budżecie Mazowsza na 2020 r. zarezerwowano na funkcjonowanie placówki ponad 1,8 mln zł.

Muzeum Jana Kochanowskiego rozpoczęło działalność we wrześniu 1961 r. Jego siedzibę stanowi XIX-wieczny dworek rodziny Jabłonowskich, który powstał w miejscu dawnego dworu Kochanowskich.

Placówka bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Dzięki funduszom unijnym przeprowadzono modernizację i rewaloryzację kompleksu parkowo-dworskiego. Powstała też nowa interaktywna wystawa "Jan Kochanowski - duch miejsca, klimat epoki". W muzeum odbywają się koncerty, festiwale i spektakle plenerowe. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL