Muzeum Narodowe w Warszawie za Galerię Faras otrzymało Grand Prix Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014. Nagrody dla najciekawszych wystaw, publikacji i inwestycji w polskich muzeach rozdano w piątek podczas gali w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Uroczystość wręczenia nagród Sybilla 2014 odbyła się w ramach I Kongresu Muzealników Polskich. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono ponad 230 projektów muzealnych z całej Polski. Zwycięzców wybrało jury złożone z wybitnych przedstawicieli nauki i kultury, pod przewodnictwem prof. Waldemara Baraniewskiego. W 11 kategoriach jurorzy przyznali 8 nagród i 23 wyróżnienia.
"Mamy świadomość, że oceniamy trud całych zespołów muzealnych, musimy brać pod uwagę różne okoliczności, skalę muzeum, znaczenie tej placówki dla nauki ale również dla lokalnej społeczności. To wszystko było przez nas uwzględniane" - mówił podczas uroczystości prof. Baraniewski.
Grand Prix Konkursu otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za nową ekspozycję Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Galeria Faras jest jedyną w Europie ekspozycją średniowiecznego malarstwa nubijskiego z Doliny Nilu. To do dziś największy i najcenniejszy w polskich zbiorach zespół zabytków pochodzących z zagranicznych wykopalisk. Po 40 latach galeria zyskała nową aranżację i oprawę.
Prof. Baraniewski podkreślił, że przedsięwzięcie sfinansował prywatny darczyńca - Wojciech Pawłowski. "To wielkie wydarzenie dla polskiego muzealnictwa. Fakt, że powraca to, co było w XIX wieku jednym z filarów polskiego muzealnictwa - szlachetność ludzi, którzy chcą coś ocalić dla przyszłości" - dodał.
W kategorii "wystawy sztuki" nagrodę główną przyznano Muzeum Narodowemu w Warszawie za wystawę "Aleksander Gierymski 1850-1901". Wyróżnienia otrzymały Muzeum Sztuki w Łodzi za ekspozycję "Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii" oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za "Co widać. Polska sztuka dzisiaj".
Wśród wystaw historycznych i archeologicznych nagrodzono Muzeum Narodowe w Warszawie za wystawę Galeria Faras. Wyróżnienia otrzymały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za ekspozycję "1000 lat historii Żydów polskich", Muzeum Historii Polski w Warszawie za plenerową ekspozycję w Krzyżowej "Odwaga i pojednanie", która prowadzi przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r., a także Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za wystawę "Made in Poland".
W kategorii "wystawy etnograficzne" nagrodę otrzymało Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie za ekspozycję "Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie". Wyróżnienia przyznano Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu za wystawę "Przy kuchennym stole - wnętrza i smaki kuchni śląskiej" i Muzeum Etnograficznemu im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za "Lokalny pejzaż kontrkultury. Peace, Love i PRL".
Wśród wystaw "przyrodniczych i technicznych" nagrodzono Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie za poszerzenie oferty Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema o nowe przestrzenie edukacji przyrodniczej. W tej kategorii wyróżnienia otrzymały Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę "Tadeusz M. Zipser. Zygzakiem przez symbole" i Muzeum Okręgowego w Toruniu za ekspozycję "Tsuba. Arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej".
W kategorii przedsięwzięć o tematyce martyrologicznej jury nie przyznało nagrody. Wyróżniono Muzeum na Majdanku za wystawę "Wysiedleńcy z Zamojszczyzny w obozie na Majdanku".
Za najlepszy program edukacyjny nagroda trafiła do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za program "Muzeum mojego podwórka". Wyróżnienia przyznano programom Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli "Kod architektury", Muzeum Historii Polski w Warszawie "Jan Karski - niedokończona misja", który miał na celu popularyzację wiedzy o życiu, działalności i misji Karskiego oraz "Kto żyw bieży do wieży" Muzeum Śląskiego w Katowicach.
W kategorii "konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury" nagrodę otrzymało Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za konserwację obiektów z kolekcji rolniczych statków powietrznych. Wyróżnienie otrzymały zaś Skarbiec Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu za projekt konserwatorski "Od lamusa do muzeum" i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za konserwację kuczki z Szydłowca.
W kategorii "digitalizacja i nowe technologie" nie przyznano głównej nagrody. Wyróżnienia otrzymały Muzeum Narodowe w Warszawie za projekt "Partage Plus" i Muzeum Narodowe w Krakowie za digitalizację w tej placówce.
Za projekt naukowo-badawczy nagrodę otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za opracowanie naukowe wraku średniowiecznego statku tzw. Miedziowca i jego ładunku. Nie przyznano w tej kategorii wyróżnień.
Za publikację nagrodę otrzymało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha za "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich". Wyróżnienia otrzymały Muzeum Sztuki w Łodzi za "Zmianę pola widzenia", Muzeum Historii Polski w Warszawie za publikację "Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura", wydawnictwo wieńczące obchody 150. rocznicy powstania styczniowego oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za "Codzienność w cieniu terroru. Okupacja niemiecka w Polsce 1939-45".
Za inwestycje jury nie przyznało nagrody. Wyróżniono Muzeum Historyczne Miasta Krakowa za modernizację obiektu Pałac pod Krzysztofory, Muzeum Miejskie w Żorach za inwestycję wspólnego interesu publiczno-prywatnego oraz Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie za rewitalizację systemów wodnych na terenie placówki wraz z uruchomieniem zakładów historycznego przemysłu wiejskiego.
Trzy wyróżnienia w tej edycji konkursu zdobyło niemające wciąż swojej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. Jego dyrektor Robert Kostro podkreśla, że choć nie ma własnej siedziby, to muzeum ma osiągnięcia, którymi może się pochwalić i wnosi nową jakość do polskiego muzealnictwa. "Wyróżnienia są potwierdzeniem, że MHP jest potrzebne Polakom i środowisku muzealniczemu. Potwierdzają także, że decyzje związane z budową jego siedziby są słuszne, a nawet w pewnym sensie spóźnione w stosunku do potrzeb” – powiedział PAP Kostro.
Konkurs Sybilla pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ). (PAP)
szu/ agm/ tpo/