XIX wiek

09.05.2018

Muzeum Odona Bujwida w Krakowie otwarte dla zwiedzających 26 i 27 maja

Odo Bujwid. Źródło: Wikimedia Commons Odo Bujwid. Źródło: Wikimedia Commons

Nieczynne od końca lat 90. ub. wieku Muzeum Odona Bujwida w Krakowie zostanie otwarte dla zwiedzających 26 i 27 maja, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Instytucja mieści się w kamienicy przy ul. Lubicz i jest własnością prywatną.

Informację o możliwości zwiedzania placówki przekazali dziennikarzom w środę przedstawiciele Małopolskiego Instytutu Kultury (MIK) na konferencji prasowej poświęconej 20. edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Na pomysł utworzenia Muzeum Odona Bujwida wpadła jego córka Zofia w 1942 r. – tuż po śmierci tego cenionego lekarza. Fizycznie muzeum powstało dopiero w 1964 r., dzięki staraniom wnuków Bujwida – Jerzego i Czesława Mostowskich. Czynne było do końca lat 90.

"Potem muzeum nie było dostępne dla zwiedzających. Udało się nam jednak przekonać właściciela (Marek Tomala, lekarz kariolog – PAP) do zmiany decyzji. W przyszłości właściciel, który jest na co dzień bardzo zajęty, planuje remont obiektu i udostępnienie go. Chcielibyśmy namówić instytucje krakowskie do pomocy przy konserwacji obiektów" – powiedziała PAP Joanna Nowostawska z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na środowej konferencji właściciel Muzeum Marek Tomala dąży do założenia fundacji, która zajmowałaby się organizacją i promocją muzeum.

Muzeum Odona Bujwida mieści się na pierwszym piętrze kamienicy przy ul. Lubicz, w której lekarz mieszkał i pracował.

Kolekcja zajmuje dwa pomieszczenia (ok. 20-30 m kw.). Znajdują się tutaj oryginalne meble (m.in. biurko przy którym pracował i kanapa ze skórą lamparcią), różnorodne przedmioty (np. strzykawka używana przez lekarza), dokumenty, zdjęcia (niektóre Bujwid sam robił), dzienniki rodzinne.

"Ten zbiór jest cenny nie tylko w skali Krakowa, Polski, ale w skali światowej. Mam nadzieję, że spadkobierca muzeum będzie w przyszłości miał siłę i zdobędzie fundusze, aby móc to muzeum wyremontować" – powiedziała Nowostawska.

Odo Bujwid urodził się w 1857 r. w Wilnie, zmarł w Krakowie w 1942 r. Był jednym z najbardziej znanych polskich bakteriologów. Prowadził pionierskie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Studiował medycynę w Warszawie, Berlinie, Paryżu, jego nauczycielem był m.in. Robert Koch.

W 1883 r. przeprowadził się do Krakowa, gdzie rozpoczął pracę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bujwid utworzył w mieście zakład szczepień, działał także jako radny – przyczynił się m.in. do założenia wodociągów.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Krakowie potrwają 19 i 20 oraz 26 i 27 maja. Tegoroczne hasło "Wolność krzepi!" nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie Dni znajdą się zwiedzania miejsc, często na co dzień niedostępnych, a związanych z bohaterami 20-lecia międzywojennego.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc, która rozpocznie się 14 maja (zapisy na pierwszy weekend) i 21 maja (zapisy na drugi weekend) za pośrednictwem strony dnidziedzictwa.pl oraz pod nr. tel. 12 423 35 55. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL