XIX wiek

12.02.2020

Muzeum Okręgowe w Suwałkach kupiło XIX-wieczny obraz z widokiem miasta

XIX-wieczny obraz pt. "Widok na kościół w Suwałkach" zakupiło Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie). W środę dzieło Kazimierza Górnickiego udostępniono publiczności.

Chociaż suwalskie muzeum posiadało dotąd w swoich zbiorach cztery obrazy tego artysty, jego twórczość była dość słabo znana. Dopiero obraz pt. "Widok na kościół w Suwałkach", za który muzeum zapłaciło na aukcji ponad 21 tys. zł, zmobilizowało pracowników placówki do poszukiwań informacji o tym artyście.

"Kiedy dowiedzieliśmy się, że obraz jest wystawiony na sprzedaż, uznaliśmy, że ten obraz musi być nasz, musi trafić do naszych zbiorów jako jedyna barwna ilustracja, jedyny barwny obraz naszego miasta z dziewiętnastego wieku" - powiedział dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.

Prezydent Suwałk na początku roku przyznał muzeum dotację celową na zakup tego obrazu w kwocie 25 tys. zł. Ostatecznie widok został kupiony za 21 tys. 240 zł.

"Kazimierz Górnicki jest malarzem, który dopiero wymaga głębszych badań i, mam nadzieję, szybko to zrobimy" - powiedziała kustosz muzeum Eliza Ptaszyńska. Kustosz dodała, że zachowało się niewiele obrazów Górnickiego, ale nagłośnienie jego nazwiska w związku z prezentacją "Widoku na kościół w Suwałkach”, może sprawić, że więcej obrazów tego pędzla tego artysty pojawi się na rynku dzieł sztuki.

Ptaszyńska wyjaśniła, że Górnicki był zdolnym, profesjonalnym artystą. "Z pewnością zabrakło mu rzeczywistego kontaktu, z twórczością innych malarzy. Kiedy został w Suwałkach ten kontakt był bardzo powierzchowny. Nie jest to twórczość wielkiej klasy, natomiast absolutnie godna uwagi i absolutnie profesjonalna. Na pewno Górnicki doczeka się w Suwałkach i w historii malarstwa polskiego swojego, należnego mu, miejsca" - oceniła.

"Widok na kościół w Suwałkach" to obraz olejny o wymiarach 42,5 na 42,5 cm namalowany w 1873 roku. Na obrazie widoczny jest kościół, obecnie konkatedra Św. Aleksandra w otoczeniu miejskim.

Kazimierz Górnicki ur. się na kielecczyźnie w 1838 roku. Po ukończeniu Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1861 roku zamieszkał w Suwałkach, gdzie spędził resztę życia jako nauczyciel. Malował pejzaże, portrety i obrazy o tematyce sakralnej. Zmarł 20 marca 1889 roku. (PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL