Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczyna program wolontariatu „Zaangażowani” i poszukuje osób, które będą chciały zaangażować się w pomoc przy oficjalnym otwarciu instytucji. To szansa - jak mówią organizatorzy - na poznanie historii i przeżyć Sybiraków. Chętni mogą się zgłaszać do końca lipca.
Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec 2019 roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. W muzeum trwają przygotowania do otwarcia, które zaplanowano na 17 września.
"Muzeum Pamięci Sybiru to przede wszystkim miejsce, w którym upamiętnione są losy ludzi, przeżycia, dramaty i historie, przeżycia Sybiraków. Ale tą dzisiejszą (czwartkową) akcją chcemy też otworzyć się na nową grupę osób, czyli na wolontariat, na wolontariuszy i też dać im możliwość poznania tych historii" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński.
Dodał, że muzeum tworzy różnorodny zespół: historycy, historycy sztuki, specjaliści od kultury i zapraszają oni do swojego grona wolontariuszy. "Chcemy, aby stanowili też część naszego zespołu" - powiedział.
Obecny na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński mówił, że program ruszył w przypadający w czwartek Dzień Samorządu Terytorialnego. Dodał, że Muzeum Pamięci Sybiru to miejska instytucja kultury, samorządowa. "Samorząd to wspólnota lokalna, to ludzie, to mieszkańcy. (...) Tę inicjatywę będzie realizowało Muzeum Pamięci Sybiru, która będzie otwierała się na nową grupę osób angażując też wspólnotę lokalną to tego, ażeby mówić o historii, ale też działać na rzecz innych osób" - powiedział.
W czwartek zainaugurowano program wolontariatu muzeum "Zaangażowani". Chętni w każdym wieku mogą zgłaszać się do końca lipca - poinformowała koordynatorka wolontariatu w MPS Agnieszka Przedlacka.
Mówiła, że wolontariusze będą stanowić "realne wsparcie" przy otwarciu muzeum. Dodała, że będzie to pomoc przy oficjalnym otwarciu zaplanowanym na 17 września, a także w kolejnych dniach przy wydarzeniach towarzyszących. "Będą opiekować się gośćmi, Sybirakami z całego kraju, jak również wesprą asystentów wystawy stałej, będą współpracować przy panelu naukowym, Peletonie Pamięci, śniadaniu kresowym i warsztatach rodzinnych (...)" - wymieniła.
Przedlacka podkreśliła, że każdy wolontariusz będzie mógł związać się z muzeum na dłużej niż tylko otwarcie, do czego zachęca. W ramach przygotowań wolontariusze przejdą cykl szkoleń w ramach "Akademii muzeum", gdzie dowiedzą się o m.in. o misji instytucji, specyfice działania w takiej instytucji czy standardach obsługi gości. W ramach przygotowanych przez muzeum bonusów otrzymają m.in. bezpłatne wejścia do muzeum i na organizowane tam wydarzenia.
Aby zostać wolontariuszem należy mieć ukończone 16 lat, wypełnić kwestionariusz, znajdujący się na stronie internetowej muzeum oraz przyjść na rozmowę z koordynatorem. Jak podaje muzeum, wolontariuszem mogą zostać osoby o różnych talentach i umiejętnościach; nie ma kryteriów dotyczących wieku, wykształcenia i posiadanego doświadczenia.
W ocenie muzeum, do pomocy potrzebnych jest minimum 50 wolontariuszy. Ale - jak podkreślił Śleszyński - instytucja jest w stanie przyjąć o wiele więcej.
Budowa Muzeum Pamięci Sybiru jest finansowana ze środków MKDNiS oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego kosztowała 37 mln zł; ok. 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKDNiS z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na wykonanie wystawy stałej i wyposażenie placówki.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/